SARAJEVO, U Sarajevu je danas potpisan Sporazum o saradnji u oblasti turizma između Savjeta ministara BiH i Vlade Crne Gore kojim se podstiče kreiranje i izrada zajedničkih turističkih proizvoda, kao i razmjena iskustava i informacija u vezi sa turističkim poslovanjem.
Sporazum su potpisali ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević i crnogorski ministar turizma Predrag Nenezić.
Zaključivanje ovog sporazuma veoma je značajno za BiH jer doprinosi pravnom regulisanju, inteziviranju i jačanju međudržavne saradnje u oblasti turizma u skladu sa principima Svjetske turističke organizacije i propisama EU – rekao je Zirojević je na konferenciji za novinare.
On je naglasio da bi Sporazum trebalo da doprinese i povećanju broja turista koji putuju iz jedne zemlje u drugu. “U 2009. godini registrovano je ukupno oko 300 000 stranih turista koji su posjetili BiH. Od tog broja manje od 8 000 gostiju doputovalo je iz Crne Gore, dok je u Crnoj Gori registrovano više od milion stranih gostiju, od kojih više od 100 000 turista iz BiH”, rekao je Zirojević.
Prema njegovim riječima, u planu je i stvaranje jedinstvene regionalne turističke destinacije koja spaja gradove i najatraktivnije destinacije BiH i Crne Gore koje bi turisti posjećivali i kroz koje bi prolazili.
“Ovo je nastavak pokušaja da na regionalnom nivou bude stvoren pravni okvir za intenzivniju saradnju u oblasti turizma”, rekao je Zirojević. On je podsjetio da je BiH potpisala ovakav sporazum i sa Srbijom, ističući da se nada da će ga do kraja godine potpisati i sa Hrvatskom.
Zirojević je dodao da je danas u Sarajevu otvorena Nacionalna turistička organizacija Crne Gore čime je ova država iskazala veliki interes prema BiH.
Nenezić je naglasio da je turizam važna ekonomska grana koja doprinosi brzom stvaranju domaćeg bruto proizvoda, podizanju životnog standarda i novih radnih mjesta. “Mi u javnom sektoru Crne Gore zaduženi smo za stvoranje što boljeg ambijenta za poslovanje u turizmu, a siguran sam da će i javni sektor prepoznati ovaj sporazum kao dobru podlogu za unapređenje poslovnih odnosa”, rekao je Nenezić.
On je dodao da je BiH vrlo interesantna za turiste iz Crne Gore i da se zajednički može uraditi mnogo da broj crnogorskih turista bude još veći. Nenzić kaže da je velika šansa za sve u regionu zajednički nastup na prekookeanskim tržištima, ističući da se može ostvariti dobra pozicija u ovoj teškoj turističkoj bici koja se vodi za tržišta Kine, Indije, Japana, Amerike.
Trenutno je u realizaciji prekogranični program BiH – Crna Gora, koji se realizuje u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) u periodu od 2007. do 2013. godine i pokriva granicu između BiH i Crne Gore. Programska oblast obuhvata površinu od 31.134,33 kilometra kvadratna i ima 1 685 366 stanovnika. Teritorija BiH obuhvaćena programom sastoji se od 53 opštine, dok je programom na teritoriji Crne Gore obuhvaćeno 13 opština.
BiH i Crna Gora članice su Sporazuma o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi (CEFTA), koji dopunjava Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU za zemlje zapadnog Balkana, dajući dobar okvir za privredni razvoj i regionalnu saradnju, te stoga postoji i mogućnost regionalne saradnje u oblasti turizma i mogućnost zajedničkih projekta od kojih bi korist imale obje zemlje.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Joj sada kada nam navale crnogorci kao turisti u naše etno turističke centre, a mi nespremni za masovne grupe turista. Bolje da mi na vrijeme zbrišemo u Grču i Bugarsku, 10 dana za 90 eura.Moglo bi se i izdržati.