BANJALUKA – Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević i direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Srbije Mihailo Jovanović potpisali su danas u Banjaluci Sporazum o saradnji u oblasti digitalne transformacije.
Rajčević je naveo da ovaj sporazum obuhvata nekoliko segmenata u oblasti digitalne transformacije, među kojima i informacionu bezbjednost u domenu elektronske uprave, elektronskih servisa i drugog.
“Sporazum predstavlja sinhornizaciju napora Srpske i Srbije u oblasti digitalne transformacije, a cilj nam je da se i Srpska kreće u pravcu razvoja ove oblasti kako to radi Srbija“, rekao je Rajčević novinarima nakon potpisivanja Sporazuma.
On je pojasnio da je Sporazum detaljnija razrada Memoranduma o naučnotehnološkoj saradnji, koji su vlade Srpske i Srbije potpisale prošle godine na zajedničkoj sjednici u Beogradu.
Jovanović je istakao da su ideja i koncept digitalne transformacije u prethodne dvije godine u Srbiji doveli do razvoja velikog broja informacionih sistema i sistema elektronske uprave.
“Svesni da imamo još puno da radimo da bismo podigli sistem elektronske uprave u Srbiji na nivo na koji želimo, a istovremeno ostvarujući rezultate transformacija javne uprave u efikasan servis za građane, Vlada Srbije je odlučila i da pokrene program razmene znanja u oblasti digitalne transformacije “Srbija digitalizuje”“, rekao je Jovanović.
Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su i premijer Republike Srpske Radovan Višković i premijer Srbije Ana Brnabić.
Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Još jedna PROINTERistična informacija od strane ministra Rajčevića…
I u 2020 ocekujemo ono osnovno u elektronskoj agendi: elektronski potpis, online registraciju preduzeca, digitalnu zemaljsku televiziju, elektronski katastar, elektronsku gradjevinsku dozvolu, elektronski zdravstveni karton, elektronsku evidenciju zaposlenih u preuzecima, elektronski skolski dnevnik, elektronsko glasanje, elektronsku poresku upravu itd. Izgleda da je sve jos uvijek zapelo jos na pocetku, kad je uvedena cipovana licna karta i biometrijski pasos. Dalje se ocigledno nije islo.
RS svake godine trosi milione, milione i milione KM na informatizaciju i tako vec godinama, a da pritom nema nista od onog sto je vec godinama u regionu stvarnost, dok kod nas je to jos uvijek kao bauk. Da ne spominjem Zapad, koji je sve ovo uveo jos pretprosle decenije! Kasnimo puno (i) tehnoloski za modernim svijetom!
Da nema cipovane licme karte i biometrijskog pasosa, bili bismo u potpunosti tehnoloski crna rupa u Evropi i svijetu i ne samo tehnoloski.
Informatizacija drustva mora da ide znatno brze i neuporedivo brze nego sto ide kod nas, ako ova drzava misli da odrzi imalo mladih ljudi, posto trenutno (i tako vec 15-20 godina) jos uvijek je narod u sluzbi administracije, a ne administracija u sluzbi naroda, a komunizam jos prije 30 godina. Zato ljudi odose tamo gdje se pridaje veliki znacaj reformama, a ne reformama po principu da sve radimo zadnji.