BANJALUKA, U Banjaluci je danas potpisan ugovor o nabavci i primjeni Integrisanog informacionog sistema između Poreske uprave Republike Srpske i kompanije SAP, vrijednosti 9,5 miliona KM, kojim će se omogućiti lakša komunikacija sa poreskim obveznicima i jednostavnije plaćanje poreskih obaveza.
Novi informacioni sistem omogućiće jednostavnu, brzu i efikasnu komunikaciju sa poreskim obveznicima, što će pojeftiniti rad same Uprave, a unaprijediće se i razmjena podataka sa njenim korisnicima, među kojima su fondovi, opštine, Zavod za statistiku, MUP i Agencija za igre na sreću.
Predsjednik Vlade Srpske Aleksandar Džombić rekao je da primjena ovog softvera predstavlja nastavak reforme Poreske uprave kojom će se doći do jednostavnije tehnologije njenog rada.
On je dodao da je SAP-ov softver vodeći u svijetu, sa 25 odsto tržišnog učešća, što će pomoći da se napravi transparentnija tehnologija rada Poreske uprave, povećanje prihoda i smanjenje troškova rada.
“Želimo da poreski obveznik jasno zna koja je njegova obaveza, dobije edukaciju od Uprave i da ga ohrabrimo da dobrovoljno ispunjava svoje obaveze”, poručio je Džombić.
Direktorka Poreske uprave Srpske Zora Vidović rekla je da bi u prvoj godini primjene trebalo da se proizvedu efekti od 64 miliona KM, dok će cijela implementacija trajati četiri godine, a finansiraće se iz sredstava računa prinudne naplate.
Ona je navela da je primjena SAP-ovog sistema u okruženju doprinijela povećanju naplate javnih prihoda od tri do 10 odsto na godišnjem nivou, te uštede u radu uprava od 20 do 35 odsto, kao i uštede kod samih korisnika u komunikaciji sa poreskim upravama.
Prema njenim riječima, javni poziv za nabavku opreme raspisan je u avgustu prošle godine.
Direktor SAP Srbija Predrag Vraneš rekao je da će integrisani sistem građanima omogućiti da jednostavnije i tačnije ispunjavaju svoje poreske obaveze, što će dovesti i do smanjenja redova na šalterima Poreske uprave.
On je dodao da je današnji ugovor strateški projekat za ovu kompaniju i da će kompanija uložiti maksimalni napor da ispuni očekivanja građana Srpske i Poreske uprave.
Predstavnik grupe ponuđača koje isporučuju licencu za ovaj proizvod, kompanija “Sirius” iz Banjaluke i “Program” iz Beograda, Dragiša Vasić rekao je da ovaj informacioni sistem neće biti rezervisan samo za Poresku upravu, već i za eksterne subjekte.
On je dodao da će, početkom primjene sistema, početi i primjena indikatora isplativosti investicije, na osnovu kojih će boniteti primjene SAP sistema biti poznati nakon prvih šest mjeseci i dostupni javnosti.
Prema njegovim riječima, održavanje sistema na godišnjem nivou koštaće 18 odsto vrijednosti LOT-a 1.
Kompanija SAP posluje u 50 zemalja svijeta za preko 190.000 korisnika, a uz pomoć njenih softverskih rješenja upravlja se poslovima u 70 vlada širom svijeta, više od 400 gradova, kao i planiraju resursi svih preduzeća za više od 25 industrija.
Na teritoriji zapadnog Balkana korisnici softvera SAP-a su, između ostalih, “Elektroprivreda BiH”, “Željeznice BiH”, “BH Telekom”, “Delta Holding”, Naftna industrija Srbije, “Bosnalijek”, a današnji ugovor je prvi posao sa javnom institucijom u Srpskoj. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
kakav kriminal je ovde uradjen…posao od 9,5 miliona dobila firma koja ima jednog zaposlenog i dvije reference u izradi informacionog sistema u DI Kozara i DI Podgradci 🙂 … nevidjeno… ne mogu da vjerujem da ima neko sposobniji od Lanaca i Ninica da napravi ovakvu muljazu sa drzavom. Bravo Dzombicu…ovo nije moglo bez tvog aminovanja…
9.5 miliona KM… Reciomo da 2.3 miliona kostaju licence itd… Ostaje 7.2 miliona KM. Ako je plata jednog dip. inžinjera neto 2000 KM ili oko 3000 bruto… 3000X12 mjeseci je 36 000 KM uza godinu. 36 hiljada X 20 je 720 hiljada. Znači 20 dipl. inžinjera godiišnje košta 720 hiljada…. Za 10 godina oni koštaju 7,2 miliona KM.
Za 10 godina 10 dipl. inžinjera napravi softver kakav zamislite i vama ostane 3,6 miliona KM.
SAP neće donijeti ništa dobro, samo će zakomplikovati i onako komplikovane procedure u Poreskoj upravi… Ovo je tipičan primjer kako Vlada nepotrebno troši pare. Ovaj ugovor je potpisan samo zato da neko uzme milion KM provizije. Onih 8,5 miliona je koletarna šteta…