GRADIŠKA, Predstavnici njemačke firme “Kine” /Kühne/ potpisali su juče sa 40 poljoprivrednih proizvođača sa područja opštine Gradiška ugovore o organizovanom uzgoju i otkupu krastavaca kornišona.
Predstavnik firme “Kine” Bernad Unrih rekao je da proizvođači treba samo da obezbijede zemljište, dok će dobiti sav potreban repromaterijal za sadnju, zaštitna sredstva i stručni nadzor nad proizvodnjom.
Ona je naveo da će proizvođači sva uložena sredstava platiti tek nakon otkupa kornišona, koji im je, kao i cijena, zagarantovan, te najavio da će firma “Kine” osnovati sjedište za otkup u Kozarskoj Dubici.
Unrih je rekao da je sklopljen i ugovor sa osiguravajućim kućama, tako da u slučaju elementarnih nepogoda proizvođači neće snositi nikakvu štetu.
Osim sa proizvođačima u Gradišci, kaže Unrih, ugovori su potpisani i sa proizvođačima iz Ključa, Novog Grada, Prijedora, Kozarske Dubice i Srpca.
“U ovoj godini planirano je da bude zasađeno oko 40 hektara i otkup 1.680 tona kornišona. Do sada su sklopljeni ugovori sa proizvođačima koji raspolažu sa sadnom površinom od 30 hektara, ali još nije kasno da i ostali zainteresovani potpišu ugovore”, naveo je Unrih.
On kaže da je planirano da projekat organizovanog uzgoja i otkupa kornišona bude realizovan u naredne tri godine, ali da će, ukoliko bude zainteresovanih proizvođača, ova firma ostati na tržištu BiH i duže.
Šef Odsjeka za poljoprivredu opštine Gradiška Milutin Misimović rekao je da proizvođači sa područja ove opštine imaju iskustva u proizvodnji kornišona, ali da nisu imali prilike u prethodnim godina da proizvode uz zagarantovan otkup i cijenu.
“Očekujem da će biti postignut dobar efekat ugovorene prizvodnje kornišona i da će prizvođači biti zadovoljni ostvarenim finansijskim efektima, a otkupljivači kvalitetom proizvoda”, istakao je Misimović.
Poljoprivrednik iz Laminaca Miroslav Dejanović rekao je da se dugi niz godina bavi poljoprivrednom proizvodnjom, između ostalog i proizvodnjom krastavaca kornišona.
“Do sada nismo imali zagarantovano tržište i očekujem ću ove godine na planiranih dva dunuma, zavisno od vremenskih uslova, proizvesti od 10 do 14 tona kornišona. Uz zagarantovanu cijenu od 1,20 KM za prvu i 0,50 KM za drugu klasu, može se očekivati i solidna zarada”, rekao je Dejanović. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kako to da jos u srbiji nema otkupnih mesta za kornisone i salatare mi smo posadili dva hektara mi se moramo snalaziti i ici po pijacama da bi prodavali robu ima jos naroda koji su sejali i imaju iste probleme po pitanju prodaje hvala unapred.
Dali ce i u 2016 godini biti otkupa krastavaca i gdje se obratitiza informacije.