BEOGRAD, Kupoprodajni ugovor za Naftnu industriju Srbije /NIS/, kao i dokumenti kojima će se potvrditi gradnja gasovoda Južni tok preko teritorije Srbije i završetak podzemnog skladišta “Banatski Dvor” mogli bi da budu potpisani 24. ili 25. novembra.
Tada će biti održan redovni sastanak međuvladinog komiteta za trgovinu u Moskvi i pored molbe premijera Mirka Cvetkovića da se Srbiji da još malo vremena za realizaciju ovog velikog posla, rekao je izvor blizak Ministarstvu energetike Srbije.
Niko od srpskih predstavnika, koji pregovaraju sa “Gaspromom” u Beogradu, nije mogao da kaže čime će to, osim datom riječju, obavezati Ruse da kada već kupe NIS za 400 miliona evra, zaista i izgrade gasovod Južni tok.
Izvor blizak menadžmentu NIS-a tvrdi da će “natezanje” oko aranžmana sa Rusijom biti završeno onog časa kada iz Rusije stigne dopis ministra za vanredne situacije Sergeja Šojgua koji je tokom posljednje posjete Srbiji rekao da je 22. novembar krajnji rok za potpisivanje sva tri ugovora ili predsjednika UO “Gasproma” Alekseja Milera, da se posao okonča.
U pregovaračkom timu NIS-a kažu da je nerealno očekivati da će sporazum biti verifikovan već početkom naredne nedjelje, jer još mnoga pitanja nisu definisana.
Nije definisano koliko će se više od predviđenih 500 miliona evra uložiti u modernizaciju NIS-a, kako će se obezbijediti novac za revitalizaciju kompanije – ruskim parama ili kreditom NIS-a koji bi vraćao “Gasprom”, kako je predložila ruska strana.
List navodi da srpski pregovarači insistiraju i na podjela menadžerskih poslova u NIS-u, ali da je nejasno kome će, na kraju, pripasti pravo upravljanja “zlatnom akcijom”.
Gotovo da je bilo izvjesno da će Vlada Srbije, uprkos tome što će biti manjinski vlasnik u NIS-u, imati presudnu riječ, ali čini se da ni to nije do kraja definisano.
Izvor iz NIS-a kaže da najverovatnije neće biti ništa od prijedloga Srbije da Rusi otkupe dodatne akcije NIS-a. Politika