BANJALUKA – Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Petko Rankić tražio je od Vlade Republike Srpske da pomogne otkupljivačima jagodičastog voća, među kojima je on jedan od najvećih sa svojom hladnjačom „Agro dr“.
U poslaničkom pitanju koje je uputio ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS on navodi kako su otkupljivači proizvođačima maline plaćali 8,5 maraka za kilogram, a da su je zatim prodavali za oko 2,2 evra, pa su na svakom kilogramu voća bili u minusu četiri marke.
„Kakvi su planovi ministarstva kada je u pitanju otkup jagodičnog voća u RS ove godine? Da li će ministarstvo obezbijediti sredstva da se ti gubici barem djelimično pokriju jer, u suprotnom, proizvođači jagodičastog voća u RS ove godine neće imati kome prodavati proizvode?“, navodi se u upitu Rankića.
On je inače prošle sezone od proizvođača otkupio oko 1.200 tona maline i 200 tona kupine.
Međutim, iz ministarstva su mu odgovorili da se cijene formiraju prema uslovima tržišta i da se oni tu ne smiju miješati.
„Prostor za djelovanje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, je veoma ograničen“, stoji u odgovoru koji potpisuje ministar Savo Minić.
Međutim, navode da su se obratili Predstavništvima Republike Srpske u inostranstvu kako bi se pronašli kupci za uskladištenu malinu.
Pad potražnje u inostranstvu
Napominju da su problemi u malinarstvu prisutni u cijelom regionu.
Tako je, na primjer, značajan pad potražnje u inostranstvu za malinom iz Srbije, do kojeg je došlo zbog manje potražnje za svježom i zamrznutom malinom u supermarketima, kao i zbog pada tražnje industrijske prerade voća širom Evrope.
Pad tražnje za zamrznutom malinom je neujednačen i kreće se od 10 procenata u Francuskoj, do čak 40 odsto u Njemačkoj, što su dva najveća tržišta za zamrznutu malinu koja zajedno kupuju skoro polovinu ukupne izvezene količine ovog proizvoda iz Srbije.
„U čitavoj situaciji je dobro to što se otvaraju neka nova tržišta gdje se primjećuje rast prodaje maline, poput Argentine i Saudijske Arabije. Treba napomenuti da su izvezene količine u ove zemlje još uvek male da bi značajnije uticale na ukupno povećanje izvoza“, navode u ministarstvu.
Inače, pred proizvođačima i otkupljivačima maline u Srpskoj je veoma teška i neizvjesna sezona s obzirom na to da se u hladnjačama i dalje nalazi puno neprodatog voća.
CAPITAL: D.Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da je zaradio, sve pare bi ostavio sebi. Sad kad je izgubio daj narodne pare da ga spasavaju. A penzioneri jedva preživljavaju