LONDON, Svjetska potražnja za energijom u svijetu je u 2018. porasla za 2,3 odsto, što je najbrži tempo rasta u posljednjoj deceniji, objavila je Svjetska energetska agencija (IEA).
Na to je uticao globalni privredni rast i pojačana potreba za grijanjem i hlađenjem u pojedinim svjetskim regionima, prenosi portal Seebiz.
Potražnja za gasom posebno je izražena u Kini i SAD-u, kažu u IEA-u.
Porasla je potražnja i za drugim energentima, a fosilna goriva su već drugu godinu zaredom podmirila gotovo 70 odsto rasta.
Solarna energija i energija vjetra rasle su dvocifrenim tempom, pri čemu je samo solarna energija porasla za 31 odsto.
Ipak, to nije bilo dovoljno kako bi se podmirila pojačana potražnja za električnom energijom širom svijeta, što je povećalo potrošnju uglja.
Električna energija i dalje je pozicionirana kao energent budućnosti, a globalna potražnja za električnom energijom u 2018. porasla je za četiri odsto, na više od 23.000 teravatsati.
Taj brzi rast doveo je električnu energiju na 20 odsto udjela u ukupnoj finalnoj svjetskoj potrošnji energije.
Globalna potražnja za gasom povećavala se najbržom stopom od 2010. godine, s godišnjim rastom od 4,6 posto, a za naftom za 1,3 odsto.
Nuklearna energija porasla je za 3,3 odsto u 2018. godini, a nuklearna postrojenja širom svijeta su prošle godine podmirila devet odsto porasta potražnje za elektricnom energijom.
Kina je u prošloj godini ostala lider u obnovljivim izvorima energije, kako iz energije vjetra, tako i kod solarne energiju, a slijede Evropa i SAD, pokazuje analiza IEA-a. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nemojte poštovana gospodo zaboraviti da je hrana i voda energija,bez koje svjet nemože opstati, ni nekoliko mjeseci,pa čak i nekoliko dana.Svjet energije je promjenjiv i živ.Čovječanstvo u tehnološkom smislu u poslednjih 50 godina se promjenilo više nego u predhodnih 50.000 godina,a u poslednjih 5 godina više nego u predhodnih 5.000.
Nikada nismo sigurni u kom momentu će koja energija biti povučena iz upotrebe ili smanjena.Hrana i voda siguran sam nikada neće.Sva bića koja su živjela na ovoj planeti,pa i biće,čovjek, su se hranila i pili vodu da bi opstali u životu.Na nama je da ocjenimo koja energija ima budućnost.Ja sam se opredjelio za vodu i hranu.Takođe sam ubjeđen da u ovom brzom životu trebamo biti na strani na koju sam se ja opredjelio.Vrijeme je pred nama,i da li sam bio u pravu brzo će mo saznati.Volio bih da nisam u pravu,ali…
Nema većeg profita od zemljoradnje . 40 kg kukuruza posiješ na 4 hektara zemlje i dobiješ 40 T kukuruza. I stvarno čovjek ne može ostvariti veći profit ni u jednom drugom poslu.Mislim da ste me sada razumjeli zašto ja volim i poštujem zemlju.