SARAJEVO, Tužilaštvo BiH radi na više predmeta koji se odnose na krivična djela nedozvoljenog korištenja autorskih prava u vezi sa distribucijom ilegalnog softvera, a već je podignuta jedna optužnica protiv lica koje je distribucijom ilegalnog i nelicenciranog softvera pribavilo korist od oko 150.000 KM, izjavio je portparol tog tužilaštva Boris Grubešić.
“U protekla dva mjeseca Tužilaštvo BiH pokrenulo je aktivnosti na jačanju policijskih i tužilačkih kapaciteta u BiH za borbu protiv svih oblika sajber i visokotehnološkog kriminala, tako da se uskoro može očekivati aktivniji radi na predmetima ove vrste”, rekao je Grubešić na konferenciji za novinare Biznis softver alijanse” /BSA/, povodom predstavljanja Godišnje globalne studije o stopama softverske piraterije za 2009. godinu.
Prema njegovim riječima, pristup internetu ima oko jedna trećina građana u BiH i zbog toga efikasnija borba protiv ove vrste kriminala, zahtjeva širi angažman svih policijskih agencija, razvijanje svijesti građana, kao i angažman drugih struktura koje mogu dati doprinos na tom polju.
Grubešić je pojasnio da su krivična djela čije se izvršenje povezuje sa internetom i računarima – nedozvoljeno korištenje autorskih prava, izazivanje nacionalne i vjerske mržnje i netrpeljivosti, terorizam, dječija pornografija, nedozvoljena trgovina i krijumčarenje i neovlašteni promet opojnim drogama.
On je istakao da nedostaje kvalitetna zakonska regulativa, jer sada ni jedno tijelo u BiH ne može narediti da se neka veb stranica ugasi.
Predstavnik Agencije za istrage i zaštitu /SIPA/ BiH Jasmin Gogić rekao je da je Sipa u protekloj godini Tužilaštvu BiH podnijela 49 izvještaja protiv 58 lica koja su se bavila piraterijom, te da je oduzeto oko 52 000 nosača zvuka i druge opreme vrijedne oko 971.000 KM.
Portparol BSA Mirna Milanović-Lalić rekla je da je stopa softverske piraterije od 2008. do 2009. godine smanjena je za jedan odsto i da sada iznosi 66 odsto.
Prema njenim riječima, komercijalna vrijednost ilegalnog softvera dostigla je oko 14 miliona američkih dolara.
Ona je navela da se globalna stopa piraterije povećala sa 41 na 43 odsto, što je rezultat naglog rasta piraterije na tržištima Kine, Indije i Brazila, koji imaju sve veći udio u ukupnom softverskom tržištu. /kraj/ljč/mđ
Stopa softverske piraterije od 2008. do 2009. godine smanjena je za jedan odsto i sada iznosi 66 odsto, navodi se u godišnjoj globalnoj studiji Međunarodnog udruženja proizvođača poslovnog softvera u BiH.
Portparol Biznis softver alijanse Mirna Milanović-Lalić rekla je danas u Sarajevu na konferenciji za novinare, na kojoj je predstavljena godišnja globalna studija, da je komercijalna vrijednost ilegalnog softvera dostigla oko 14 miliona dolara.
Ona je navela da se globalna stopa piraterije povećala sa 41 na 43 odsto, što je rezultat naglog rasta piraterije na tržištima Kine, Indije i Brazila, koji imaju sve veći udio u ukupnom softverskom tržištu.