BEOGRAD,Posljednji premijer SFRJ Ante Marković smatra da se ne može očekivati da zemlje jugoistočne Evrope brzo izađu iz ekonomske krize i predlaže da u regionu bude osnovana neka vrsta carinske unije, kao i da svaka država formira svoju banku.
Marković je na međunarodnom skupu “Socijalna politika u svjetlu ekonomske krize”, koji se održava u Beogradu, rekao da će zemlje regiona izaći iz krize samo privremeno i da se mora otvoriti prostor za novi rast i razvoj u regionu, ali i sa novim ljudskim resursima.
“Zašto se ne bi razgovaralo o nekoj vrsti carinske unije u regionu, odnosno o određenim carinskim benificijama da se ove naše jadne privrede zaposle i da međusobno više kupuju, prodaju i zaposle svoje radnike” rekao je Marković, kome je ovo prvi javni nastup poslije 17 godina.
On je naveo da su u zemljama regiona neiskorišteni resursi u energetici, poljoprivredi, proizvodnji hrane i turizmu.
Marković je istakao da treba ozbiljno razmisliti da svaka zemlja u regionu formira svoju banka koja bi se oslanjala i na budžet.
On je rekao da su zemlje regiona prodale strancima ne samo svoje banke nego i ljude. On je naveo da bi se u tim novoformiranim državnim bankama moglo uključiti i strane banke, ali nikada sa većinskim vlasništvom.
Marković je naveo da bi se te banke u regionu mogle povezivati i ići zajedno pred svjetske finansijske institucije kao što je MMF i boriti se zajednički za formiranje pretpostavki da se može voditi socijalna politika.
“Najveći problem su ljudi, jer nemamo dovoljno onih koji znaju, a to se odnosi na vlade. Uništavamo svakog čovjeka koji digne glavu. Ako ne riješimo ljudski faktor nećemo lako izaći iz krize”, rekao je Marković.
On je naveo da je svjetska ekonomska kriza samo kriza kapitalističkog sistema, koju pokušavaju “zakrpiti” vještački, ali se u stvari samo formirao “ogroman balon koji eksplodira, a finansijski monopoli su i dalje ostali van kontrole”.
“Rješenje se ne traži na pravi način s obzirom da država preuzima kontrolu u kompanijama. Rješenje treba tražiti odozdo ka gore, a ne obrnuto. To znači velike strukturne reforme cijelog sistema koji postoji u svijetu”, rekao je Marković.
Marković je naveo da se sreo i sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem, sa kojim se saglasio u ocijeni opšteg stanja koje je uzrokovalo ovu ekonomsku krizu.
Na skupu učestvuju i predstavnici BiH, odnosno Republike Srpske i Federacije BiH, Crne Gore, Slovenije, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Makedonije kao i mnogi ekonomski eksperti.