BEOGRAD, Reforma obrazovnog sistema Srbije i ulaganja u obrazovanje veća od sadašnjih 4,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) neophodni su za jačanje privrede, izjavila je danas pomoćnica ministra za rad Radmila Bukumirić-Katić.
Ona je na konferenciji za novinare “Posao i karijera u budućnosti” Beogradske otvorene škole rekla da je problem u strukturi ulaganja u obrazovanje, jer “oko 90 odsto novca odlazi na zarade zaposlenih u obrazovanju, a manje u modernizaciju obrazovanja”.
“Oko 20 odsto mladih se zapošljava u sivoj ekonomiji”, navela je Bukumirić-Katić, dodajući da je trećina mladih između 17 i 24 godine samo sa osnovnom školom.
Kako je kazala fleksibilno obrazovanje može da stvori fleksibilnu radnu snagu i tada je moguće stvoriti fleksibilno i efikasno tržište.
“Neophodno je podsticati i subvencionisati razvoj sektora koji imaju budućnost, a to su prerađivački sektor, poljoprivreda, usluge, komunikacije”, kazala je Bukumirić-Katić.
Prema njenim riječima, tržište rada mora da se mijenja i da se pored ekonomskog stvori i zakonski ambijent za uspostavljanje fleksibilnog tržišta rada i zapošljavanja.
“Potrebna je promjena strukture radne snage sa stanovišta znanja, vještina i sposobnosti”, kazala je Bukumirić-Katić.
Kako je istakla, reforma obrazovnog sistema će dovesti do rasta BDP-a i stope zaposlenosti.
“Stretegija razvoja Srbije do 2020. dala je osnovne pravce kretanja razvoja i početna tačka je otvaranje novih radnih mjesta”, dodala je Bukumirić-Katić.
Ona je navela da “na prste mogu da se nabroje kompanije u Srbiji koje su u posljednjih deset godina vršile obuku zaposlenih.
Direktor Centra za slobodno tržište Miroslav Prokopijević je rekao da u Srbiji postoje iluzije da obrazovno tržište može da stigne tržište rada, navodeći da se tržište obrazovanja mijenja sporije od privrede.
Kako je on kazao u Srbiji ima malo fakultetski obrazovanih, od toga polovina odlazi u inostranstvo, a dobar dio koji ostaje u zemlji je nezaposlen.
“Drzava ne treba da plaća fakultete, već studenti”, naveo je Prokopijević kao rješenje za obrazovni sistem u Srbiji. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.