Potrebne dublje ekonomske reforme

yemlje-brikaJEKATERINBURG ,  Učesnici prvog formalnog samita Brazila, Rusije, Indije i Kine, članica grupacije BRIC koja okuplja četiri najjače zemlje u razvoju, pozvale su na dublje međunarodne ekonomske reforme.
“Mi smo se složili u vezi s parametrima nove finansijske arhitekture. Naložićemo našim ministrima finansija, rukovodiocima centralnih banaka i drugih relevantnih institucija da o tome dostave prijedloge”, rekao je ruski predsjednik Dimitrij Medvedev.
On je dodao da će ti prijedlozi biti ozbiljno proučeni i sprovedeni u djelo kad dobiju opštu podršku. Medvedev je zatim na završnoj konferenciji pročitao zajedničko saopštenje članica BRIC. U saopštenju se izražava opredijeljenost reformama međunarodnih finansijskih institucija i stav da zemlje u razvoju moraju imati veće pravo glasa i zastupljenost u tim institucijama. Članice BRIC-a pozvale su na uspostavljenje stabilnog i više raznolikog međunarodnog monetarnog sistema i izbor šefova i rukovodstva međunarodnih finansijskih institucija putem otvorenog, transparentnog i mjerodavnog izbornog procesa.
Priznavajući važnu ulogu međunarodne trgovine i stranih investicija u oporavku svjetske ekonomije učesnici su apelovali na međunarodnu zajednicu da zadrži stabilnim multilateralni trgovinski sistem, suzbije trgovinski protekcionizam i uloži napore na sveobuhvatnim i izbalansiranim rezultatima pregovora iz Dohe.
Lideri Brazila, Rusije, Indije i Kine podržavaju jačanje koordinacije i saradnje među državama na polju energetike, između proizvođača i potrošača energije i tranzitnih država kako bi se smanjila neizvjesnost i obezijedila stabilnost i održivost. U saopštenju se, takođe, izražava snažna opredijeljenost multilaterlanoj diplomatiji s Ujedinjenim nacijama (UN) koje igraju glavnu ulogu u rješavanju globalnih izazova i prijetnji.
“U tom smislu naglašavamo potrebu za sveobuhvatnom reformom UN. Ističemo važnost statusa Indije i Brazila u međunarodnim odnosima i razumijemo i podržavamo njihove aspiracije da igraju veću ulogu u UN”, navodi se u saopštenju.
Članice BRIC nastoje da ojačaju svoju ulogu u globalnoj privredi, imajući u vidu da sada stvaraju oko 15 odsto ukupnog svjetskog bruto društvenog proizvoda.
Putin: Dobri odnosi Rusije i Kine
Premijer Rusije Vladimir Putin ocijenio je da tekuća globalna ekonomska kriza neće naškoditi daljem razvoju privredne saradnje njegove zemlje i Kine.
Putin je rekao da privredni odnosi dvije zemlje nisu podređeni nikakvoj tekućoj ekonomsko-političkoj konjunkturi, već su zasnovani na dugoročnim i uzajamno korisnim sporazumima.
“Obim rusko-kineske trgovine lani je dostigao rekordnu vrijednost od 56 milijardi dolara”, rekao je Putin, uz napomenu da dvije strane u posljednje vrijeme snažno uvećavaju i investicionu saradnju.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts