BANJALUKA, Razvojna agencija Eda i Asocijacija za integrisani ekonomski razvoj Inea organizovali su u Tuzli okrugli sto o temi „Potrebne izmjene zakonskih i podzakonskih propisa u oblasti posredovanja pri zapošljavanju“ na kojem je konstatovano da danas u Bosni i Hercegovini ima više od pola miliona nezaposlenih. .
“Stanje je alarmantno, a činjenice neumoljive pri čemu na ovo ne smijemo gledati kao na bezlični broj i hladnu statistiku. Iskustva su pokazala da privatne agencije za zapošljavanje koje djelotvorno obavljaju posredničku ulogu, u značajnoj mjeri mogu doprinijeti povećanju zaposlenosti u BiH. Da bi privatni posrednici u zapošljavanju ostvarivali još bolje rezultate, potrebno je unaprijediti zakonsku regulativu u BiH“, istaknuto je na okruglom stoku održanom 1.jula u Tuzli.
.
U toku rasprave je naglašena potreba da je neophodno liberalizovati tržište rada, a učesnici su zaključili da je najbolja opcija javne politike uvođenje javno-privatnog partnerstva između javnih zavoda i privatnih agencija za zapošljavanje kroz saradnju i komplementarnost, što zahtijeva izmjene i dopune sljedećih zakonskih i podzakonskih akata:
.
– Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za rad i zapošljavanje BiH,
– Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu (RS),
– Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (RS),
– Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu (FBiH),
– Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu (Tuzlanskog kantona),
– Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba (FBiH),
– Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o privatnim agencijama za posredovanje pri zapošljavanju (FBiH).
.
Prijedlozi izmjena i dopuna navedenih zakonskih i podzakonskih su usmjereni na povećanje ravnopravnosti javnih zavoda i privatnih agencija za zapošljavanje i stvaranje „zdrave“ konkurencije između njih, a sve to u interesu onih najvažnijih – nezaposlenih.
.
Izmjene formulacija u okviru postojećih zakonskih i podzakonskih akata podrazumijevaju promjene formulacija kao što su npr. da privatne agencije za posredovanje pri zapošljavanju „mogu obavljati poslove posredovanja pri zapošljavanju“, na novu formulaciju da one „ravnopravno obavljaju poslove posredovanja pri zapošljavanju“ ili npr. sa postojeće formulacije da javne ustanove za zapošljavanje i privatne agencije za posredovanje pri zapošljavanju „mogu da sarađuju u interesu nezaposlenih i poslodavaca“ na novu formulaciju da su oni „obavezni da sarađuju u interesu nezaposlenih i poslodavaca“.
Kako je istaknuto, ovakve izmjene su veoma važne za uvođenje ravnopravnijeg položaja privatnih posrednika pri zapošljavanju i dalju liberalizaciju tržišta rada. Time se privatnim pružaocima usluga posredovanja pri zapošljavanju daje više mogućnosti i prava, ali istovremeno i odgovornosti, sa ciljem daljeg unapređenja funkcionisanja tržišta rada u BiH i povećanja zaposlenosti.
.
U radu okruglog stola učestvovali su Adnan Delić, direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH; Esmina Divjak, predstavnik inistarstva za rad i socijalnu politiku Tuzlanskog kantona; Samir Kamenjakovića, poslanik u skupštini Tuzlanskog kantona; Rajko Kličković, načelnik odjeljenja za rad i zapošljavanje u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske; Snježana Borovčanin, izvrši direktora Sektora za posredovanje i aktivne mjere zapošljavanja u Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske; predstavnik regionalne razvojne agencija NERDA; te privatnih agencija za posredovanje u zapošljavanju: Spektar (Banja Luka), Duero (Tuzla) i internet portala Posao.ba.
.
Razvojna agencija Eda iz Banjaluke je osnovana 1998. godine i danas je aktivna u tri ključne oblasti: razvoj politika, razvoj dobre uprave i razvoj preduzeća. Danas Eda raspolaže specifičnom ekspertizom i kapacitetima za istraživanje politika što je čini jednim od najuticajnijih nevladinih kreatora odgovornih i inovativnih politika u Bosni i Hercegovini i aktivnim čvorištem za razvoj politika na području zapadnog Balkana.