BEOGRAD, Mjere Vlade Srbije za pokretanje građevinske industrije trebalo bi da smanje ogromne zalihe građevinskih materijala i pokrenu nov sistem proizvodnje,kažu u PKS.
“Moramo se opredeliti za radikalno rešenje, kako bi mogli da pokrenemo građevinarstvo i sprečimo kolaps koji se očekuje krajem oktobra”, istakao je Goran Rodić.
Sekretar udruženja za građevinsku industriju u PKS upozorio je da bi, ukoliko to ne bude učinjeno, još 15.000 ljudi u toj djelatnosti ostalo bez posla.
Vlada Srbije je u četvrtak donijela vanredne mjere pomoći građevinskoj industriji u ovoj i sledećoj godini u vrijednosti tri milijarde dinara, koje će u narednih godinu i po danas generisati ukupnu podršku domaćem građevinartstvu od 30 milijardi dinara ili, preračunato, oko 300 miliona evra.
Rodić je kazao da se vanredne mjere pretežno odnose na firme u unutrašnjosti i lokalne samouprave.
“Mi (Udruženje) preduzimamo sve što možemo kako bi pokrenuli proizvodnju, sve u segmentu visokogradnje i gradjevinske industrije”, ukazao je Rodić.
On je najavio, kad je riječ o infrastrukturnim radovima koji se finansiraju iz budžeta i drugih kredita, poseban sastanak i raspravu, tokom iduće sedmice, u cilju osnivanja radne grupe koja će dati nove prijedloge vladi za izlazak građevinarstva iz krize.
On je istakao da je neophodna reafirmacija stambenih zadruga i zadrugarstva, koji bi mogli da nose velike građevinske komercijalne poslove dodajući da je u Srbiji sada registrovano oko 300.000 članova stambenih zadruga.
“Treba doneti zakon o zadrugama i to treba veoma ozbiljno shvatiti – ko ne shvata, grdno se vara. To je jedan od elemenata koji treba da pokrene proizvodnju u gradjevinskoj industriji”, naveo je Rodić.
Grupacija za visokogradnju i PKS pripremili su niz mjera, sa ciljem da se spriječi dalje propadanje građevinske industrije, očuvaju radna mjesta i imovina preduzeća.
Te mjere obuhvataju fiskalne podsticaje za preduzeća građevinske industrije Srbije, koji podrazumjevaju da se PDV plaća po naplati ispostavljenog računa i da se izmjeni postojeći sistem oporezivanja prometa nekretnina.
Neophodno je i hitno izmiriti dugove koje imaju javna preduzeća prema kompanijama građevinskog sektora, izmjeniti Zakon o javnim nabavkama i prilagoditi ga karakteru investicione izgradnje objekata, promovisati realnu ekonomsku cijenu građenja, donijeti Zakon o lizingu nepokretnosti i smanjiti poreze i doprinose na lična primanja zaposlenih u toj privrednoj grani.
Od bankarskog sektora treba tražiti refinansiranje i reprogram bankarskih kredita jer, ako bi banke na ime svojih obezbjeđenja preuzele opremu građevinskih preduzeća, to bi bio kraj srpskog građevinarstva, upozorava PKS. Tanjug
Komentariši