BAGDAD, Za razvoj iračke industrije, nakon decenija rata i sankcija, potrebno je ulaganje pet do sedam milijardi dolara, izjavio je irački ministar industrije Favzi Hariri, dodajući da je potrebno izvršiti privatizaciju gotovo cijelog sektora.
“Prema mojim procjenama, potrebno je pet do sedam milijardi dolara investicija za modernizaciju industrijskog sektora, ali u ovom trenutku kao finansijska injekcija potrebno je manje od milijarde”, izjavio je za AFP ministar Hariri.
On je dodao da je industrija, koja je u prošlosti bila jedna od najmoćnijih u arapskom svijetu, uništena 30-godišnjim ratovima i sankcijama – a danas 97 odsto državnih prihoda dolazi od nafte.
Nakon rata protiv Irana od 1980. do 1988. godine Irak je izvršio invaziju Kuvajta 1990. godine, pa su Iraku uvedene stroge međunarodne sankcije do 2003. godine, poslije čega je u zemlji zavladalo nasilje.
“Od 2003. godine, nakon američke invazije, oko 99 odsto industrije je razoreno. Fabrike su uništene, opljačkane ili je obustavljen rad. Danas 70 odsto njih ponovo proizvodi, ali ne punim kapacitetom”, izjavio je Hariri, jedan od dvojice hrišćanskih ministara iračke vlade.
Ministarstvo industrije kontroliše 70 kompanija u šest sektora: građevinarstvu, petrohemiji, inženjeringu, prehrambenom sektoru, te u sektoru farmacije i tekstilne proizvodnje, dok 122 kompanije pripadaju drugim ministarstvima.
Pošto su potrebe za rekonstrukcijama ogromne, konkurencija za dobijanje finansija među minstarstvima je velika.
Prioriteti su sektori bezbjednosti, zdravstva, obrazovanja i nafte – zato radimo sa ograničenim resursima, dodao je ministar, član Demokratske partije Kurdistana.