NJUJORK, Broj američkih banaka kojima prijeti propast popeo se u četvrtom tromjesečju 2009. na više od 700, uprkos tome što je američki bankarski sektor uspio da ostvari mali profit, pokazali su podaci Federalne korporacije za osiguranje depozita (FDIC).
Broj banaka na takozvanoj “problematičnoj listi” dostigao je 702, što je najviši nivo od juna 1993.. Na toj listi se u četvrtom kvartalu 2007. nalazilo samo 76 američkih finansijskih institucija.
Smatra se da banke sa te liste imaju najviše izgleda da propadnu zbog teškoća sa svojim finansijama, poslovanjem ili upravom.
Američki regulatori nikada ne objavljuju nazive banaka na “problematičnoj listi” zbog strahovanja da bi klijenti tih institucija mogli “nagrnuti” da podižu svoje uloge.
Američke banke su prošle godine zabilježile najveći pad kreditiranja od Drugog svjetskog rata, podsjetila je agencija Rojters.
Izvještaj FDIC za period oktobar-decembar 2009. pokazuje da su velike banke ostvarile postepeni oporavak, mnoge od njih uz pomoć državnog novca za spasavanje, dok su male banke i one srednje veličine i dalje trpjele nedaće, koje će se vjerovatno biti prisutne i narednih godina.
Banke su pooštrile svoje standarde kreditiranja. Obim zajmova je prošle godine smanjen za 587,3 milijarde dolara, ili 7,5 odsto, u odnosu na 2008, što predstavlja najveći godišnji pad od 1942, ukazao je FDIC.
U četvrtom kvartalu je propalo 45 američkih banaka i ukupno 140 u cijeloj 2009, što je najveći godišnji broj od 1992, na vrhuncu krize u SAD sa bankarskom štednjom i zajmovima.
Od početka 2010. je propalo 20 američkih banaka, a taj tempo će vjerovatno biti ubrzan do kraja godine, ukazala je durektor FDIC Šejla Bejr.
Američke banke se suočavaju s gubicima od 300 milijardi dolara, vezanim za komercijalne i razvojne zajmove, navedeno je u izveštaju Nadzornog panela u američkom Kongresu koji nadgleda vladine napore za stabilizaciju finansijskog sistema.
Banke su u četvrtom kvartalu ostvarile relativno mali profit od 914 miliona dolara, u poređenju sa gubitkom od 37,8 milijardi dolara u istom periodu 2008, na vrhuncu finansijske krize. Gotovo jedna od svake tri banke je, ipak, zabilježila neto gubitak u posljednja tri meseca prošle godine.
Najveće povećanje zarade su ostvarile najveće banke, ali je, po prvi put za tri godine veću zaradu zabilježilo i više od polovine od 8.000 federalnih osiguravajućih banaka i štedionica.
Američke banke su u celoj 2009. zaradile 12,5 milijardi dolara, prema zaradi od 4,5 milijardi dolara u 2008. Kombinovana imovina 702 banke na “problematičnoj listi” iznosila je u četvrtom kvartalu 402,8 milijardi dolara, što je povećanje u odnosu na 345,9 milijardi dolara u trećem kvartalu.
Problematični zajmovi banaka su takođe u porastu. Obim duga koji banke ne očekuju da bude vraćen dostigao je 53 milijarde dolara, prema 38,6 milijardi dolara u četvrtom tromjesečju 2008. Američke banke su ostavile po strani oko 1,7 biliona dolara za slučaj potencijalnih gubitaka. Regulatori američkog finansijskog tržišta smatraju da 95 odsto američkih banaka posjeduje odgovarajući kapital.
Propadanje američkih banaka je lani pričinilo gubitke fondu FDIC za osiguranje depozita. Gubitak je 31. decembra iznosio 20,9 milijardi dolara, 12,6 milijardi dolara više nego tri mjeseca ranije.
FDIC očekuje da će nastavak propasti banaka koštati taj fond oko 100 milijardi dolara u naredne tri godine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.