SARAJEVO – Građani i privrednici Bosne i Hercegovine u proteklom periodu manje su se zaduživali kod banaka, zbog neizvjesnosti uzrokovanom pandemijom koronavirusa. Međutim s poboljšanjem epidemiološke situacije proteklih mjeseci primijetan je i trend povećanja zaduživanja.
U 2020. godini, kazali su nam iz UniCredit banke, primjetno je bilo značajnije smanjenje kreditiranja, dok u 2021. godini svjedoče postepenom oporavku, iako kreditiranje još uvijek nije na nivou perioda prije pandemije.
“Najpopularniji odabir kredita u poslovanju sa stanovništvom je nenamjenski kredit sa policom osiguranja otplate. Budući korisnici kredita imaju mogućnost realizacije iznosa do 50.000 KM na rok otplate do 120 mjeseci. Osim nenamjenskih osiguranih kredita, u tekućoj godini je primjetan i veći interes za stambenim kreditima. Prosječan iznos nenamjenskih kredita je na nivou višegodišnjeg prosjeka”, kazali su nam iz UniCredit Banke.
Tokom 2020. i Raiffeisen banka zabilježila je manju potražnju za kreditima, dok je u 2021. došlo do rasta po pitanju potražnje. Prema podacima Raiffeisen banke BiH, uticaj pandemije je najprimjetniji kod djelatnosti kao što su ugostiteljstvo, hotelijerstvo i prijevoz.
“Prošlu godinu obilježilo je provođenje moratorija na postojeća kreditna zaduženja, a najveći utjecaj primjetan je na investicijskim kreditima, jer privrednici privremeno ili potpuno obustavljaju planirane investicije zbog neizvjesnosti toka pandemije. U 2021. godini primjetan je trend poboljšanja privredne klime. Više od 90 klijenata koji su koristili moratorij su uspješno izašli iz istih, što je znak početka oporavka i prevazilaženja krize, te povećanja potražnje za kreditnim zaduženjima. U segmentu fizičkih lica trenutni pokazatelji potražnje za kreditima imaju pozitivan trend u odnosu na prethodnu godinu”, kažu iz Raiffeisen banke.
Fizička lica, kažu iz ove banke, najčešće se odlučuju za novčane kredite, te kredite za rješavanje stambenih pitanja. U tom segmentu, istakli su, nije bilo značajnijih promjena u prosječnim iznosima koje klijenti uzimaju.
Prilikom uzimanja kredita osoba se mora odlučiti da li želi fiksnu ili promjenjivu kamatnu stopu i često nisu sigurni šta da izaberu. Iz UniCredit banke objasnili su kako je fiksna kamatna stopa nepromjenjiva za cijeli period trajanja kredita, što podrazumijeva i jednak iznos anuiteta tokom otplate kredita, dok se promjenjiva kamatna stopa sastoji od fiksnog i promjenjivog dijela kamatne stope.
“Promjenjivi element kojeg UniCredit Bank ugovara po kreditima za stanovništvo s promjenjivom kamatnom stopom jeste vrijednost 12M (dvanaestomjesečni) EURIBOR-a. EURIBOR je evropska referentna kamatna stopa koja se računa i objavljuje od European Money Markets Institute (EMMI). U ovisnosti od kretanja vrijednosti 12M EURIBOR-a u toku otplate kredita, može doći do promjene visine kamatne stope. Slijedom navedenog, napominjemo da na promjenjivi element kamatne stope ne smije i ne može utjecati jednostrana volja niti jedne od ugovornih strana”, pojasnili su iz UniCredit Bank.
I iz Raiffeisen banke kažu kako u svojoj ponudi imaju stambene kredite sa fiksnom i promjenjivom kamatnom stopom.
“Klijentima je trenutno na raspolaganju promjenjiva stopa već od 1,89 posto (EKS 2,08%) te fiksna već od 3,69 posto (EKS 3,95%), a klijenti imaju mogućnost da za rokove otplate do 15 godina odaberu fiksnu ili promjenjivu kamatnu stopu”, istakli su iz Raiffeisen banke. Klix.ba