BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) danas je usvojila informaciju o spoljnotrgovinskom prometu RS (BiH) sa državama Cefte u 2010. godini u kojoj je navedeno da države ovog sporazuma učestvuju sa 37,77 odsto u ukupnom spoljnotrgovinskom prometu RS, odnosno sa 33,79 procenata u spoljnotrgovinskom prometu BiH.
“Ukupan spoljnotrgovinski promet sa državama Cefte u 2010. godini, u odnosu na 2009. godinu, bilježi u RS rast od 18,47, a u BiH 12,74 procenata”, precizirano je u informaciji.
Ukupan uvoz u RS iz zemalja Cefte u 2010. godini bilježi rast od 11,98 odsto, posmatrajući prethodnu godinu, a ukupan izvoz iz RS u prošloj godini veći je za 30,31 odsto nego 2009, saopšteno je iz Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću.
Pokrivenost uvoza izvozom u RS u odnosu na države Cefte u prošloj godini veća je za 8,98 odsto nego 2009, i to, sa 54,86 procenata na 63,84 procenata.
Deficit spoljnotrgovinske razmjene u 2010. godini manji je za 10,30 odsto nego u 2009.
U spoljnotrgovinskoj razmjeni RS države EU učestvuju sa 45,26 odsto, a glavni spoljotrgovinski partneri Srpske od članica Cefte su Srbija (58,65%) i Hrvatska (28,55%). Kada je riječ o BiH glavni spoljotrgovinski partneri su Hrvatska (51,66%) i Srbija (36,62%). Ostale države Cefte u razmjeni sa RS učestvuju sa 12,8 odsto a u razmjeni sa BiH 11,72 procenata.
U informaciji se navodi da, u razmjeni sa Srbijom, Hrvatskom, Makedonijom i Moldavijom, RS ostvaruje deficit, dok sa Crnom Gorom, UNMIK Kosovom i Albanijom ostvaruje suficit.
Na sjednici je usvojen i prijedlog Vlade za program rada Narodne skupštine RS za 2011. godinu.
Vlada RS upoznala se sa Planom i Programom rada Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS za 2011. godinu.
Osim poslova koji imaju karakter obaveznih i redovnih, u ovim dokumentima se posebno naglašava nastavak preuzimanja podataka o osiguranicima i uplatiocima doprinosa od Poreske uprave RS i njihovo objedinjavanje sa podacima matične evidencije osiguranika i uplatilaca doprinosa, te nastavak provođenja integrisanog informacionog sistema Fonda.
Osim toga, Plan i program rada Fonda PIO predviđa nastavak i inteziviranje radova na provođenje integrisanog informacionog sustema u oblasti automatizacije rješavanja o pravima, zadržavanje, prvenstveno, dostignutog nivoa iznosa penzija i redovnosti njihove isplate, u saradnji sa Poreskom upravom RS, obezbjeđenje trenda rasta u naplati prihoda Fonda, kako po tekućoj tako i dugovnoj poziciji.
Fond PIO planira i racionalno upravljanje i zaštitu imovine Fonda, učešće stručne službe u reformi sistema penzijskog i invalidskog osiguranja, daljnje podizanje organizacije rada Fonda dogradnjom akata o unutrašnjoj organizaciji i primjenom standardizacije kvaliteta – sistem ISO kvaliteta.