SARAJEVO, Usklađivanje visine akcize na duvanske prerađevine u BiH s akcizom u Evropskoj uniji vodi uništavanju domaće duvanske industrije.
Tvrde ovo domaće fabrike duvana, ali i stručnjaci, smatrajući da država treba mijenjati akciznu politiku ukoliko želi da sačuva postojeću proizvodnju duvanskih prerađevina i duvana.
Od 1. januara 2011. godine posebna akciza na cigarete biće povećana sa 0,30 na 0,45 KM po kutiji, dok će minimalna akciza iznositi 1,08 KM po kutiji cigareta. Ovo je samo jedno od povećanja akciza od 15 feninga po paklici svake godine, definisano Zakonom o akcizama BiH, koje je počelo lani, a biće nastavljeno sve do 2014. kako bi akciza u BiH bila izjednačena s evropskom.
Povećanje akcize, smatraju domaći proizvođači, ide na ruku globalnim igračima koji su proizvodnju pozicionirali u zemljama regiona, s obzirom na to da će luksuznije vrste cigareta koje oni proizvode biti tek nešto malo skuplje od domaćih jeftinih vrsta cigareta.
Nagovještaj ovakvog slijeda događaja stigao je istovremeno s objavom novih akciza kada je “Philip Morris” prijavio Upravi za indirektno oprezivanje BiH cijenu marlbora proizvedenog u niškoj fabrici od tri KM, dok će domaće najjeftinije cigarete, prema kalkulacijama koje se još prave, od 1. januara 2011. godine koštati oko dvije KM.
Zbog male razlike u cijeni, vjeruju u domaćim fabrikama, mnogi pušači preći će na luksuznije strane brendove, tim prije što oni imaju svjetsku reputaciju i snažno su marketinški podržani.
“Smanjenje cjenovnog jaza između jeftinih i skupih vrsta cigareta dovešće do pada prodaje i tržišnog učešća domaćih fabrika, koje će doći u sve težu situaciju”, kaže Sead Hadžimušić, direktor prodaje u Fabrici duvana Sarajevo.
Konstatuje da je usklađivanje akciza dio globalne politike na koju državne strukture u BiH nemaju odgovor.
“Država nema sluha za domaću proizvodnju. Na ovaj način nije ugrožena samo proizvodnja cigareta, nego i proizvodnja duhana i radna mjesta u njoj, a u BiH se oko 5.000 domaćinstava bavi ovom vrstom proizvodnje”, naglašava Hadžimušić i dodaje da je potrebno mijenjati regulativu kako bi bh. proizvođači mogli biti konkurentni na tržištu.
Strani proizvođači cigareta smatraju postepeni rast akciza u BiH razumnom odlukom neizbježnom u procesu pridruživanja BiH Evropskoj uniji.
“Na tržištu će se pojaviti sve više robnih marki u istim cjenovnim razredima. Potrošači će za svoj novac tada biti u prilici da među više ponuđenih izaberu najkvalitetnije proizvode, što mi vidimo kao priliku da se visokim standardom kvalitete svojih robnih marki približimo većem broju punoljetnih potrošača na bh. trzištu”, kaže Sandra Kasalo-Fazlić, manedžer korporativnih poslova i komunikacije u kompaniji “Japan Tobacco International”.
No, dodaje, da prilikom porasta akciza, koje predstavljaju značajan izvor prihoda za državni budžet, treba voditi računa i o porastu akciza u susjednim zemljama kako bi se izbjegla mogućnost krijumčarenja cigareta.
Zaštita ili potop
Akcizna politika u BiH potopiće domaću proizvodnju cigareta i duvana, smatra Jago Lasić, predsjednik Privredne komore FBiH.
“Čudi me da se država odlučila na linearno povećanje akcize, umjesto da je kroz Zakon o duhanu zaštitila domaću proizvodnju. Ukoliko bi postupila na takav način, došlo bi do povećanja cijena uvoznih cigareta dok bi cijene domaćih cigareta ostale niže, a prihodi od akciza ne bi se mijenjali s obzirom na stabilnu potrošnju duvanskih prerađevina od oko 8.500 tona godišnje”, kaže Lasić. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.