BEOGRAD, Primjena novog zakona o socijalnoj zaštiti u Srbiji, koji bi Skupština Srbije trebalo da usvoji u martu, prema prognozama će povećati broj korisnika socijalne pomoći 40 do 60 odsto, izjavio državni sekretar u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku Srbije Zoran Martinović.
“Drugačije će biti tretirane višečlane porodice i domaćinstva u kojima su svi članovi nesposobni za rad. Za sve to potrebna su veća bužetska izdvajanja”, naveo je Martinović.
On je dodao da su predviđna veća izdavajanja i za postojeće korisnike socijalne pomoći. Martinović je precizirao da je u bužetu izdvojeno 2,7 milijardi dinara za sprovođenje novog zakona. “To će, vjerujemo, biti dovoljno kao pokretačka snaga za sprovođenje novog zakona. Ako ipak budu potrebna veća ulaganja, to će biti omogućeno rebalansom budžeta pred kraj naredne godine”, rekao je Martinović.
On je naveo da su do sad domaćinstva s više od pet članova jednako tretirana, bez obzira na to koliko članova imaju, a sad će to biti slučaj sa šestočlanim porodicama.
“Koeficijent za obračun tih naknada, u odnosu na broj odraslih članova domaćinstva biće veći nego do sada”, kazao je Martinović.
Novi zakon predviđa i uspostavaljanje novih usluga socijalne zaštite na lokanom nivou.
“To su prije svega usluge dnevnih centara, klubova za stare osobe i osobe sa smetnjama u razvoju. Razvijaćemo i usluge pomoći u kući, otvarati prihvatilišta. Omogućićemo usluge koje lokalne samouprave do sad nisu mogle da razvijajau zbog svojih skromnih budžeta”, kazao je Martinović.
Novi zakon predviđa otvaranje privatnih ustanova socijalne zaštite pod ravnopravnim uslovima i uvođenje licenci za rad i strogu kontrolu rada tih centara.
Zakon predviđa i razvoj i podsticaj hraniteljstva, kako bi što veći broj djece bez roditeljskog staranja napustio institucije. Beta