BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić ocijenio je danas da će u parlamentu BiH teško proći prijedlog Predsjedništva BiH, kojim je za 185 miliona KM povećan budžet zajedničkih institucija BiH za 2009. godinu, jer takav prijedlog ugrožava fiskalnu stabilnost BiH.
Džombić je u izjavi novinarima u Banjaluci podsjetio da su svi članovi Fiskalonog savjeta BiH bili na dodatnim konsultacijama u Predsjedništvu BiH i da su imali jedinstven stav da se podrži prijedlog budžeta zajedničkih institucija BiH usaglašen na Fiskalnom savjetu, uvojen na Savjetu ministara BiH i upućen u skupštinsku proceduru.
“Nakon tih konsultacija dobili smo informaciju da je predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović preglasan i da je upućen zahtjev koji je 185 miliona KM veći u odnosu na ono što je usaglašeno na Fiskalnom savjetu BiH”, istakao je Džombić.
Komentarišući Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu u RS, koji je danas usvojen u Narodnoj skupštini RS, Džombić je rekao da je ovaj zakonski akt kompatibilan sa Zakonom o koncesijama.
Džombić je pojasnio da ovaj nacrt zakona podrazumijeva formiranje pravnog subjekta između javnog i privatnog partnera i na taj način izgrađivanje javnih dobara i pružanje javnih usluga.
“Prednosti javnog-privatnog partnerstva su obezbjeđenje dodatnog kapitala za poboljšanje javnih usluga, brža i bolja izgradnja infrastrukture, manji ukupni troškovi i smanjenje svih vidova rizika”, naglasio je Džombić i dodao da će se po ovom zakonskom rješenju moći graditi i hidrocentrale.
Govoreći o prevenciji nadolazeće globalne ekonomske krize u 2009. godini, Džombić je rekao da u okviru Investiciono-razvojne banke RS postoji značajan fond i sredstva za podršku privrednim aktivnostima.
“Razmišljali smo o tome da se formira jedan fond u okviru Investiciono-razvojne banke, gdje će se možda modifikovati i dodatno prilagoditi kreditne linije”, istakao je Džombić.
On je naveo da će nakon sačinjene analize razmotriti mogućnost da Udruženju kožarsko-tekstilne djelatnosti iz Razvojnog programa RS preko Investiciono razvojne banke RS bude dodjeljena kreditna linija za zadržavanje postojećeg broja zaposlenih, a ne povećanja broja zaposleniosti, kao što je predviđeno, jer je riječ o niskoprofitabilnoj insustrijskoj grani gdje ne može doći do poboljšanja zaposlenosti.
“Nama i dalje u Razvojnom programu RS i finansiranju iz Investiciono-razvojne banke RS ostaje jedan od glavnih uslova kreditiranje proizvodnih usluga i dodatno zapošljavanje, ali ćemo sačiniti analizu i dozvoliti selektivno ovoj nisko profitabilnoj djelatnosti dobijanje ove kreditne linije”, naglasio je Džombić.
Džombić je rekao da je Razvojni program RS koncipiran u kombinaciji ekonomsko-socijalne i proizvodno-razvojne komponente, jer nije moguće tražiti da privredni subjekti započnu svoje poslovne aktivnosti prije obezbjeđenja osnovnih infrastrukturnih objekata, puteva, struje…
“Izgradnjom infrastrukture u RS ne dolazi samo do dodatnog zapošljavanja, već stvaranja povoljnijeg ambijenta za privredne aktivnosti u RS”, zaključio je Džombić.
Govoreći o fiskalizaciji u RS, Džombić je rekao da poreski obveznik do propisanih rokova mora podnijeti zahtjev za fiskalizaciju, što podrazumijeva da je nabavio fiskalni uređaj i da je takav zahtjev podnio serviser u njegovo ime.
“Ukoliko serviser nije podnio takav zahtjev mi ćemo kažnjavati poreske obveznike”, istakao je Džombić, dodajući da će Ministarstvo finansija insistirati na provođenju fiskalizacije u RS, jer je to jedna od prioritetnih reformi koje provodi RS u narednom periodu.