ŠAMAC, Proizvođači duvana iz posavskih opština Šamac, Pelagićevo i Donji Žabar traže da premije za duvan budu povećane za marku po kilogramu i najavili su da će tražiti sastanak sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, premijerom Aleksandrom Džombićem i ministrom poljoprivrede Miroslavom Milovanovićem kako bi ih upoznali o svojim zahtjevima.
Premije iznose 32 feninga po kilogramu za duvan tipa “barlej” i 37 feninga za “virdžiniju”, što je izuzetno malo u odnosu na proizvođače u Federaciji BiH, gdje je premija 1,70 KM po kilogramu, ili Srbiji gdje je premija u visini jednog evra – kaže Zoran Božanović iz sekcije duvanara Udruženja poljoprivrednika “Posavina” iz Obudovca.
Prema riječima Božanovića, duvanari su uputili svoje zahtjeve Ministru poljoprivrede Republike Srpske i očekuju odgovor.
“Svake godine imamo smanjenje površine pod duvanom, što dovodi do toga da naši organizatori proizvodnje nemaju mogućnost davanja avansa proizvođačima, a rezultat svega je ukidanje proizvodnje”, rekao je Božanović i dodao da duvanari žele da se snagom argumenata izbore za svoja prava, a ne da izlaze na ulice, kao 2009. godine.
Prema njegovim riječima, godišnje potrebe BiH za duvanom su oko 8.000 tona, a domaća proizvodnja je oko 1.600 tona, od čega se najviše proizvodi upravo u Posavini.
Proizvođači duvana ističu da se ova proizvodnja zanemaruje, kao i da je prema Zakonu o duvanu BiH, Ministarstvo za spoljnu trgovinu BiH dužno da prati visinu premije za duvan u odnosu na okruženje.
Predstavnici lokalnih vlasti podržali su duvanare, dok iz Kluba odbornika DNS-a u SO Šamac ističu da je proizvodnja duvana ključna za opstanak stanovništva u ruralnim sredinama, ali da je ugrožena zbog smanjenja i neredovnih isplata podsticaja.
Predstavnici DNS-a smatraju da su duvanari u okruženju daleko više stimulisani kroz različite premije, podsticaje i regres, što izaziva još veće nezadovoljstvo duvanara iz Posavine.
Više od 250 domaćinstava sa područja opština Pelagićevo, Donji Žabar i Šamac bave se proizvodnjom duvana duže od 100 godina.
Komentariši