BEOGRAD, Građani Srbije ne moraju da strijepe šta će se desiti sa njihovom ušteđevinom, ukoliko, što je sve češća svjetska tema, propadne evro.
Jer, novac koji imaju, što u bankama, što po kućama, neće izgubiti vrijednost, već će, kako kažu, ekonomisti samo pretvoriti, najvjerovatnije, u njemačku marku, koja je uvijek bila najbliža strana valuta.
Trenutno je na štednji u Srbiji 7,6 milijardi evra. Od toga dobar dio novca je u vlasništvu stranaca, ali i naših gastarbajtera. Za sve ulagače glavni motiv su bili visoke kamate, ali i stabilnost bankarskog sistema.
– Ukoliko dođe do ukidanja evra i sve zemlje članice se vrate na svoje lokalne valute, na taj dan će se obaviti fiksiranje kursa, kao što je to bilo kada se evropska valuta i uvodila u evrozonu – kaže za „Novosti“ Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. – Dakle nema propasti štednje, već će se samo ulozi iz evra pretvoriti u njemačke marke.
Prema riječima profesora Đukića, monetarno razdvajanje zemalja Evropske unije je samo pitanje vremena. Najvjerovatnije će se formirati dva bloka zemalja. Jedan „ešalon“ činiće države sa stabilnom ekonomijom, a drugi one koje su u dužničkoj krizi. To sa sobom može da povuče i ukidanje evra kao zajedničke valute.
– Ova moneta ima problem od nastanka, jer su se zemlje evrozone odlučile za jedinstvenu monetarnu uniju, jednu centralnu banku, a svaka je vodila zasebnu fiskalnu politiku – naglašava Đukić.
– Problem, da tako kažem, po ekonomskoj snazi malih država članica, kakva je Grčka, bio je to što su im bili pristupačni jeftini krediti. One su se nemilice zaduživale, a da nisu za to imale pokriće, i tako se stvarao privid veće potrošnje.
Đukić ističe da je za očuvanje štednje presudna briga Narodne banke, koja mora svakodnevno da prati stanje u bankama, da ne bi matice iznosile depozite građana za rješavanje svojih problema.
Osiguranje
– Visoka stopa obavezne rezerve na deviznu osnovicu je faktička garancija štedišama za njihove uloge u bankama – kaže Đorđe Đukić. – Banke istovremeno plaćaju Agenciji za osiguranje depozita maksimalnu linearnu premiju od 0,1 odsto na iznos štednje građana. Novosti
Komentariši