BEOGRAD, Panika koja je nedavno zahvatila Evropu zbog navodne zaraženosti povrća bakterijom ešerihija koli proširila se munjevitom brzinom i na Srbiju. Kako je krastavac bio nepoželjna roba, cijena je krenula nizbrdo i proizvođači su došli u situaciju da ga umjesto u izvoz transportuju na – đubrište.
Cijene krastavca prije i poslije pojave zaraze, pokazuju da su povrtari, posebno oni sa plastenicima, blizu bankrota.
Povrtari se redom žale da im je proizvodnja ove godine preskupa, a da je proizvod jeftin, pa ne znaju kako će obnoviti proizvodnju dogodine. Za kilogram krastavca proizvođači su proteklih dana dobijali od pet do osam dinara, pa tvrde da sa tim cijenama teško mogu da vrate uloženo.
– Isporuka je stala, a gubici se samo gomilaju, pa mnogi ovih dana čupaju zasade krastavaca – kaže Mihajlo Kočić iz Saraoraca, kod Smedereva, koji gaji krastavac na 70 ari.
U Smederevu se cijena krastavca na veliko kreće od pet do 15 dinara.
– Teško je naći tačne podatke o tome koliko je naših povrtara oštećeno zbog, kako se pokazalo, netačne vijesti o zaraženim krastavcima – kaže Ratko Vukićević, predsjednik Asocijacije proizvođača povrća i voća „Plodovi Srbije“. – O tome koliko se kog povrća kod nas gaji, evidenciju niko ne vodi, a parcele su veoma usitnjene. U svakom slučaju, šteta je velika, cijena krastavaca, ali i ostalog povrća je pala, a najgore je to što se povrće sve manje traži.
Kosta Trebješanin, povrtar iz Glogonja, nedaleko od Pančeva, koji na oko tri hektara gaji paradajz, paprike, krastavce, tikvice, boraniju i ostalo povrće, napominje kako je cijena povrća jako niska.
– Srećom, imamo tradicionalne kupce, koji znaju da imamo kvalitetne proizvode, pa uspjevamo da prodamo – kaže Trebješanin. – Cijena je, međutim, takva da nam se jedva isplati da radimo, a ponuda je izuzetno velika.
Cijena krastavaca u Beogradu je šarolika. Na Zemunskoj pijaci ovo povrće moguće je pazariti po cijeni od svega 10 dinara. Ipak, preovlađuje cijena od 20 do 30 dinara, koliko je i u velikim supermarketima. Doduše, na nekim tezgama na Dušanovcu potrebno je izdvojiti i 220 dinara za kilogram krastavca.
30 kilograma za 100 dinara
Kilogram krastavca u Šapcu je koštao 150 dinara prije izbijanja zaraze u Njemačkoj, da bi nedavno dostiglo „rekord“ od čak pet dinara. Problem je, kako kažu šabački seljaci, što niko neće da ih kupi ni po toj cijeni. Zbog toga uzgajivači ovog povrća kutije od 30 kilograma krastavaca prodaju za svega 100 dinara. Na „malo“ cijena je nešto povoljnija i iznosi u prosjeku 20 dinara. Ipak, straha od ove smrtonosne bakterije u Mačvi nema, pa Šapčani normalno jedu krastavce.
Uvoz – izvoz
Povrtari tvrde da je uvoz povrća kumovao, kako kažu, njihovoj propasti. U Ministarstvu poljoprivrede ne negiraju da uvoze povrće, ali ističu i da ga izvoze. Plasman povrća na strana tržišta, kako tvrde nadležni, u ovoj godini je povećan za 16 odsto, izvezeno je oko 28.000 tona u vrijednosti od 14,5 miliona evra. Novosti