BEOGRAD, Poljoprivredni inspektori stavili su van prometa, za posljednjih deset mjeseci, 530 tona razne hrane biljnog i mješovitog porijekla u vrijednosti 27,5 miliona dinara, pokazuje najnovija kontrola Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede Srbije.
Najčešći razlozi za povlačenje hrane iz prodaje su nepravilno deklarisanje, istekao rok upotrebe, ali i loši parametri kvaliteta, koji se odnose na kiselost, vlagu, sadržaj suve materije i prodaju robe u rinfuzu. Procenat neispravnosti, kažu, kreće se oko jedan odsto, i hrana je bezbijedna za ishranu.
.
– Iz prodaje su povučeni hljeb, pecivo, testenine, šećer, ulje, voćni sokovi, prerađeno povrće, aditivi, konditori, začini, supe, sosovi i ostali prehrambeni proizvodi, jer nisu ispunjavali zahtjeve iz pravilnika o kvalitetu – kaže Dušan Pajkić, direktor Generalnog inspektorata.
Inspektori su povukli sa rafova i uništili oko 90.000 litara vina, rakije, piva, alkoholnih i bezalkoholnih pića zbog lošeg kvaliteta, ali i nedozvoljene prodaje.
Kontrolisano je i voće i povrće na ostatke pesticida, na zelenim i kvantaškim pijacama širom Srbije. Fitosanitarna inspekcija je uzela preko 300 uzoraka voća i povrća, gdje su analize pokazale da samo pet uzoraka ne odgovara propisanom kvalitetu. Višak pesticida tako je pronađen u uzorku paradajza, kupusa, paprike, breskve i jagoda.
– Ta roba je odmah povučena sa tržišta, a podnijete su prekršajne prijave protiv prodavaca voća i povrća “začinjenih” ostacima pesticida – kažu u Generalnom inspektoratu.
Pored redovne kontrole na pijacama, fitosanitarna inspekcija kontroliše i knjige korišćenja pesticida kod samih proizvođača voća i povrća. Iz toga se može utvrditi koji je pesticid korišćen, način upotrebe, kao i da li je ispoštovana “karenca”, to jest vrijeme od momenta tretiranja pesticidom, pa do ubiranja i korišćenja ploda.
Stop uvoznoj robi
Van prometa stavljeno je oko 800 tona uvozne robe, jer su ti proizvodi bili ispod donje granice kvaliteta. To su sušene kajsije i pečurke, osvježavajuća bezalkoholna pića, instant kafa, pirinač, kesten, duboko zamrznuta hrana…
Prilikom uvoza uzeto je oko 60.000 uzoraka na analizu, a odbijeno je 130 zahtjeva za dobijanje sertifikata za uvoz, jer nisu odgovarali važećim pravilnicima. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.