SARAJEVO, Direktor “Majkrosofta BiH” Lejla Zukić-Krivdić istakla je da je korišćenje Aj-Ti /IT/ tehnologija u BiH na početnom nivou, ali i da je u posljednje tri godine od kada kompanija “Majkrosoft” posluje u BiH primjetan pozitivan trend, kao i razvoj industrije informacionih tehnologija.
Prema njenim riječima, dobar znak da se IT industrija u BiH razvija je i portfolio partnerskih rješenja koje su razvile kompanije u BiH za druge kompanije iz tzv. vertikalne industrije, kao što su telekom, banke i vlade u BiH.
“Slažem se sa svim panelistima da je korišćenje IT tehnologija u BiH još na početnom nivou, ali me raduje i današnja prezentacija ovog portfolija koja je pokazala da IT industrija u BiH ide naprijed”, izjavila je Krivdićeva novinarima tokom konferencije vrhunskih stručnjaka i menadžera iz oblasti inovacija u informaciono-komunikacionim tehnologija koja je održana u Sarajevu.
Ona je istakla da je opredjeljenje “Majkrosofta BiH” da bude katalizator inovacija radi ekonomskog i društvenog razvoja BiH, te dodala da u ovoj godini ova kompanija sa ministarstvima obrazovanja u BiH učestvuje u edukaciji učenika osnovnih i srednjih škola o IT tehnologijama i uvođenju savremenih metoda u rad obrazovanja.
Predsjednik Uprave “Majkrosofta Evrope” Jan Mihlfeit istakao je da tehnologije i inovacije mogu skratiti ekonomske krize te naveo primjer Finske koja je nakon što je 1991. godine imala pad bruto društvenog dohodka za sedam odsto, nastavila ulaganje u tehnologiju, inovacije i obrazovanje i danas postala jedan od najkonkurentnijih zemalja u svijetu u ovoj oblasti.
“Optimističan sam kada je riječ o BiH jer imate dosta talenta, razvijen turizam, pružanje usluga, potencijal u malim i srednjim preduzećima, i kada primijenite informacione tehnologije na te svoje tradicionalne snažne grane, povećaćete konkurentnost, efikasnost i razvoj zemlje”, naglasio je Mihlfeit.
Na konferenciji koju je organizovao ”Majkrosoft BiH” učesnicima su se obratili i predstavnici javne uprave, Spoljnotrgovinske komore BiH, Asocijacije poslodavaca BiH, te “Majkrosoftovih partnera” u BiH.