Pozitivni podaci iz Amerike srušili azijske indekse

TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros znatno pale zbog zabrinutosti ulagača u vezi rasta kineske ekonomije, a nisu ih ohrabrili ni dobri makroekonomski podaci iz SAD-a jer bi oni mogli navesti Fed na odgađanje odluke o labavljenju monetarne politike.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei u 7:30 bio u minusu više od jedan odsto, a za toliko su pale i cijene akcija u Hong Kongu, Singapuru, Australiji i Južnoj Koreji. MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija bez japanskih bio je u minusu 0,9 odsto, zaronivši na najniži nivo u mjesec dana.

U Šangaju su cijene akcija oslabile oko 0,6 odsto, zaronivši na najniži nivo u tri godine, jer se ulagači plaše da kineske vlasti, zbog političkih promjena u vođstvu, neće dodatno olabaviti monetarnu politiku, premda se rast privrede usporava.

Kako je Kina najveći svjetski potrošač sirovina, novi podaci koji ukazuju na slabljenje tamošnje ekonomije izazvali su bojazan od pada potražnje za sirovinama, pa su im pale i cijene.

Zbog toga je jutros terminska cijena nafte na berzi u Njujorku oslabila 50-ak centi, na 95 dolara po barelu, dok su cijene akcija rudarskih kompanija potonule dva odsto.

Loše raspoloženje na tržištu posljedica je i splasnulih očekivanja da će američka centralna banka Fed uskoro olabaviti monetarnu politiku, prenose agencije.

Dobra je vijest da svi posljednji makroekonomski podaci ukazuju na spori, ali ipak oporavak američke privrede.

No, loša je vijest da bi to moglo značiti da Fed neće tako skoro olabaviti monetarnu politiku, a upravo je nada u novi program otkupa državnih obveznica bila jedna od glavnih poluga rasta cijena akcija posljednjih mjeseci.

Zbog toga raste nervoza ulagača uoči govora predsjednika Feda Bena Bernankea na skupu centralnih bankara u Jackson Holeu u petak.

Pročitaj više:  Savjet ministara BiH tajno usvojio mehanizam koordinacije

“Splašnjava nada da će Fed uskoro popustiti monetarnu politiku, pa je to pritisnulo tržišta kapitala, dok je slabljenje potražnje iz Kine izazvalo pad cijena sirovina”, kaže direktor u Market Risk Advisoryu Naohiro Niimura.

No, preostaje nada da će čelnici Evropske centralne banke na sjednici iduće sedmice usvojiti program kupovine obveznica prezaduženih članica evrozone, što bi trebalo izazvati pad cijene njihovog zaduživanja.

To podržava evropsku valutu, pa se jutros na tržištima kurs evra stabilno kreće između 1,2525 i 1,2545 dolara.

U odnosu na japansku valutu, cijena evra blago je oslabila s jučerašnjih 98,70 na 98,60 jena.

Kurs dolara prema japanskoj valuti stabilno se, pak, kreće oko 78,60 jena.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts