BANJALUKA, Javno preduzeće “Šume Republike Srpske” je u periodu od januara do septembra pozitivno poslovalo, a u četiri akcije spriječena je krađa 1.100 kubika šumskih sortimenata, izjavio je pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Goran Zubić.
Govoreći o mjerama za unapređenje organizaciono-ekonomske i kadrovske pozicije “Šuma”, o čemu je danas u Banjaluci organizovana stručna rasprava, Zubić je istakao da je promjena sistematizacije i organizacije jedna od ključnih mjera, koja još nije pokrenuta.
“Sistematizacija i organizacija treba da budu donesene na profesionalnom nivou, u skladu sa određenim standardima. To će pokazati koji je optimalni broj radnika u okviru Javnog preduzeća. Ovdje ne govorimo o višku radnika, nego o dodatnom upošljavanju zaposlenih, odnosno efikasnom korištenju postojeće radne snage”, rekao je Zubić novinarima.
On navodi da dobre rezultate pokazuje mjera suzbijanja nelegalnih radnji u šumarstvu, odnosno krađe šuma, ali i ističe da je potreban još veći angažman šumskih gazdinstava.
“Potrebno je krenuti i sa promjenama Statuta da bi se Javno preduzeće organizovalo u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima”, naglasio je Zubić.
Generalni direktor “Šuma Republike Srpske” Risto Marić rekao je da je proizvodni plan ostvaren u stoodstotnom iznosu, da je naplata 96 odsto, a da je lokalnim zajednicama, na ime naknada, preduzeće uplatilo 14,5 miliona KM.
“Za devet mjeseci poslovali smo sa 6,8 miliona KM dobiti. Među šumskim gazdinstvima imamo osam gubitaša, ali neki od njih na kraju godine neće biti u minusu. Ipak, šumska gazdinstva `Vlasenica`, `Panos` iz Višegrada i `Romanija`sa Pala imaju gubitak od 500.000 do 800.000 KM”, naveo je Marić.
On je poručio da niko neće biti oslobođen odgovornosti, te da će svi rukovodioci šumskih gazdinstava koji na kraju godine budu negativno poslovali biti sankcionisani.
Marić je napomenuo da je Šumsko gazdinstvo “Rogatica” poslovalo sa 100.000 KM dobitka, te da je kao generalni direktor imao pravo da direktoru ove organizacione jedinice potpiše menadžerski ugovor i uprkos ispunjenim uslovima za penzionisanje.
Predsjednik Nadzornog odbora “Šuma Srpske” Biljana Marković rekla je da plan za unapređenje rada ovog javnog preduzeća ima 19 aktivnosti, kojima su obuhvaćeni svi problemi koji su izazvali opstrukcije u pozitivnom poslovanju, te da je veliki dio mjera već dao pozitivne rezultate.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Zdravko Todorović, kao član tima za izradu mjera, naglasio je da je dobro što je Vlada počela da primjenjuje vlasničku politiku u šumarstvu, da bi “Šume” počele stvarati profit.
“Negativno je parcijalno suzbijanje nelegalnih radnji u šumarstvu jer je potrebno da se to ugradi u sistem, da se donese nulta tolerancija na prevare, krađe, korupciju i nelegalne radnje kod finansijskih transakcija”, napomenuo je Todorović.
On je ukazao na potrebu izrade dugogodišnje strategije saradnje sa drvoprerađivačima da bi se povećao izvoz u ovoj oblasti industrije.
Stručnu raspravu o sprovođenju mjera za unapređenje organizaciono-ekonomske i kadrovske pozicije “Šuma Republike Srpske”, donesenih u julu ove godine, organizovalo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Srna
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
„Za devet mjeseci poslovali smo sa 6,8 miliona KM dobiti. Među šumskim gazdinstvima imamo osam gubitaša, ali neki od njih na kraju godine neće biti u minusu. Ipak, šumska gazdinstva `Vlasenica`, `Panos` iz Višegrada i `Romanija`sa Pala imaju gubitak od 500.000 do 800.000 KM“, naveo je Marić.
Dal’ je do “SRNE” ili do direktora… Dal’ je ŠG “Romanija” sa Sokoca ili sa Pala…Svejedno, bruka!
Dal’ jos iko vjeruje ovim izvještajima?
I na kraju godine bice u minusu 10 miliona i onda dolazi drugi strucnjak da spasava sume, opet i opet!
Tako je prosle godine u ovo doba govorio i prethodni direktor http://www.capital.ba/grabovac-preduzece-poslovalo-pozitivno/
Sad vjerovatno ne bi znali odgovoriti na pitanje koliki je zapravo gubitak bio u 2014. toj godini ?
Mene samo još interesuje dokle će se ćutati o stvarnom stanju u Šumama…
To koliko je stvarni gubitak ne mogu lako odgonetnuti ni najveći ekonomski eksperti a ne ovi Pericini stručnajci koji su se do te mjere upetljali da ni sami ne znaju sta rade