BEOGRAD, Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je na sastanku sa predstavnicima velikih francuskih kompanija u Beogradu da je Srbija jasno opredijeljena za članstvo u EU i pozvao francuske privrednike da iskoriste povoljnu investicionu klimu koju je stvorila Vlada Srbije i uključe se u investicione projekte značajne za Srbiju.
Cvetković je u uvodnom izlaganju na sastanku sa 40 direktora i drugih predstavnika tridesetak francuskih preduzeća u Palati Srbija, rekao da je obim trgovinske razmjene Srbije i Francuske nesrazmjeran potencijalima saradnje.
Premijer Srbije istakao je da je investiciona klima u Srbiji izuzetno povoljna, da postoji sistem investicionih podsticaja i poreskih olakšica za strane i domaće investitore, kao i da je pojednostavljen postupak otvaranja preduzeća.
On je skrenuo pažnju na to da je Srbija potpisnica CEFTA sporazuma, što omogućava kompanijama koje posluju u Srbiji pristup tržištu od oko 30 miliona ljudi, kao i da ima potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, Bjelorusijom i Turskom.
Predstavljajući francuskim privrednicima mogućnosti i prednosti ulaganja u Srbiju, Cvetković je podsjetio da ove godine predstoji početak obimnih infrastrukturnih radova na saobraćajnom Koridoru 10 kroz Srbiju čija je ukupna investicija procijenjena na oko 1,7 milijardi evra, sredstva će obezbijediti Svjetska banka, Evropska banka za obnovu i razvoj, Evropska investiciona banka i država Srbija.
On je rekao da Vlada planira modernizaciju i rekonsturkciju željezničke infrastrukture na Koridoru 10 u šta će u narednih 10 do 15 godina biti uloženo ukupno dvije milijarde evra i dodao da su pokrenuti i značajni projekti u oblasti energetike i telekomunikacija.
Cvetković je naveo i da je Vlada s ciljem ublažavanja posljedica svjetske ekonomske krize uvojila set mjera za podršku privredi i da je za kreditiranje preduzeća pod povoljnim uslovima obezbijeđeno dvije milijarde evra iz domaćih i 480 miliona evra iz inostranih izvora.
Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić ocijenio je kao istorijski nedavni susret francuskog i srpskog predsjednika Nikole Sarkozija i Borisa Tadića u Parizu na kojem je izražena želja da Francuska i Srbija do kraja godine potpišu strateško partnerstvo o saradnji u oblasti evropskih integracija, privrede i finansija, bezbjednosti i kulture.
On je ocijenio da je dosadašnjih 500 miliona dolara investicija francuskih kompanija u Srbiji, daleko od optimalnih iznosa imajući u vidu to da srpska i francuska privreda imaju mnogo komplementarnosti – kao što su poljoprivreda, Koridor 10, ali i lokalne infrastrukture.
Đelić je ocijenio da će posjeta francuskog predsjednika Sarkozija Srbiji krajem ove ili početkom sljedeće godine biti izuzetno dobra podloga za snažno jačanje ekonomskih finansijskih i drugih veza između Francuske i Srbije, poput onih kakve su bile između dva svjetska rata u prošlom vijeku.
Sastanku prisustvuje i francuski ambasador u Srbiji Fransoa Teral koji je istakao da Francuska želi da pojača bilateralne odnose sa Srbijom u svim domenima u duhu strateškog partnerstva koje je najavio predsjednik Sarkozi.
Teral je ocijenio da nema jakih odnosa između zemalja bez jakih ekonomskih odnosa.
Predstavnici tridesetak francuskih kompanija otpočeli sudanas trodnevnu posjetu Srbiji, tokom koje će se sastati sa srpskim funkcionerima i privrednicima, sa ciljem da se podstakne francusko ulaganje u Srbiju, ali i da se ponovo pokrenu francusko – srpski odnosi u svim oblastima.
Riječ je o velikim kompanijama koja su članice Udruženja francuskih preduzeća „MEDEF“, koje ima oko 3000 članova.
U delegaciji se nalazi i 13 preduzeća koja spadaju u “top 40” francuskih komapnaja značajnih na međunarodnom planu, poput proizvođača industrijskih gasova Er likida, firme za željeznički saobraćaj Alstom, građevinske kompanije Buig i proizvođača mrežne opreme Alkater Lusent i vazduhoplovne kompanije EADS, vlasnika proizvođača aviona Erbas.
U delegaciji su i neke kompanije koje već rade u Srbiji poput trgovinske firme Intermarše, advokatske kancelarije Žid, cementare Lafarž i proizvođača guma Mišlen.
Komentariši