BANJALUKA, Član Komisije za državnu imovinu iz Republike Srpske /RS/ Nikola Kovačević izjavio je da je zaprepašten saznanjem da je Opštinski sud u Sarajevu izvršio knjiženje vojne imovine u korist BiH, koja se nalazi pod zabranom raspolaganja, ocijenivši da su to uradili svjesno.
“Da apsurd bude veći, uknjižba je izvršena po zahtjevu Pravobranilaštva BiH. Gotovo da svi građani u BiH znaju da je riječ o imovini koja je pod zabranom raspolaganja, a to posebno moraju znati Pravobranilaštvo i sud, i vjerujem da obje te institucije znaju za ovu zabranu, te da ova imovina ne može biti u prometu dok traje zabrana”, rekao je Kovačević.
On je ocijenio da su Pravobranilaštvo i Sud namjerno, “ili kako se to kaže u pravničkom žargonu umišljajno”, izvršili radnje protivne zakonu.
“Kao bivši sudija, a sada pomoćnik ministra pravde, apsolutno poštujem nezavisnost sudske vlasti, ali kao član Komisije za državnu imovinu morao sam prokomentarisati ovakve radnje i Pravobranilaštva i Suda. Nije mi jasno kako izgleda rješenje o dozvoli uknjižbe, a posebno šta je pravni osnov za uknjižbu sporne imovine”, naglasio je Kovačević.
On je naveo da Sporazum o sukcesiji ne može biti pravni osnov za uknjižbu imovine koja je pod zabranom raspolaganja nametnutim zakonima visokog predstavnika.
“O ovom pitanju postignuta je puna saglasnost čak i od svih članova Komisije za državnu imovinu, pa upravo zbog toga od 2005. godine Komisija radi na utvrđivanju kriterijima za određivanje statusa imovine koja je pod zabranom raspolaganja. Sporazum o sukcesiji je međunarodni ugovor koji reguliše međusobne odnose između BiH i novonastalih država raspadom bivše SFRJ, a pitanje imovine koja je pripala BiH, mora se riješiti između vlada entiteta i Savjeta ministara”, podsjetio je Kovačević.
On je naveo da je Vlada RS razmatrajući popis imovine koji je sačinio OHR, konstatovala da takav popis ne odražava pravo stanje stvari, ali je pozvala Savjet ministara da iskaže potrebe za objektima potrebnim zajedničkim institucijama, a koji se nalaze na teritoriji RS.
“Vlada RS je spremna da zaključi Sporazum sa Savjetom ministara o ustupanju ili korištenju potrebnih objekata za civilne i vojne organe BiH potrebne za obavljanje poslova iz njihove nadležnosti. Drugačije i ne može, jer je teritorija RS jasno omeđena Dejtonskim sporazumom i sve što se nalazi na teritoriji RS je njeno vlasništvo, ali je Vlada RS spremna da dio imovine ustupi na korištenje zajedničkim institucijama BiH”, dodao je Kovačević.
On je napomenuo da je u sredstvima informisanja pročitao da je Savjet ministara obavezao Komisiju za državnu imovinu da registruje imovinu potrebnu zajedničkim institucijama, dodavši da će članovi Komisije za državnu imovinu učestvovati u toj proceduri, ali poštujući zaključke Vlade RS o statusu državne imovine koja je pod zabranom raspolaganja. Srna