BEOGRAD, Sekretar Sindikata zaposlenih u pravosudnim organima Slađanka Milošević kaže da je za sindikat neprihvatljiv najnoviji prijedlog Vlade i Ministarstva pravde.
Povećanje koje je predloženo nije onakvo kako je danas predstavljeno javnosti, kazala je Miloševićeva i dodala da će sindikat nastaviti štrajk.
Podsjetimo, državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen kaže da je ministarstvo predložilo da se zaposlenima u sudskoj administraciji plate povećaju za 40 odsto.
Shodno ovom povećanju, kako je rekao, „plate koje su bile 16-17 hiljada dinara povećale bi se na 27-28 hiljada dinara“. Predviđeno je da povećanje zarada počne da se iz pravosudnog dodatka isplaćuje za oktobar, novembar i decembar, dok bi se do 1. januara to povećanje formalizovalo kroz zakon i budžet.
Miloševićeva je napomenula da su predstavnici sindikata danas razgovarali sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i da su im izložili svoje probleme.
Ona je kazala da je predstavnicima MMF predočeno da “Vlada Srbije nema isti tretman prema svim korisnicima budžeta” i, kako je navela, pravo stanje stvari u srpskom pravosuđu kada su u pitanju zaposleni koji primaju mjesečno od 18 do 23 hiljade dinara.
“Mi se već 11 dana pravdamo onima koji primaju od 120.000 do 400.000 dinara mjesečno, kako ne možemo da preživimo i zato smo MMF-u predočili da je u pravosuđu već dva puta smanjen broj zaposlenih i da se umjesto njih primaju nekvalifikovani radnici po stranačkoj pripadnosti za početnu platu od 86.000 dinara”, kazala je Miloševićeva.
Zaposleni u sudskoj administraciji danas su djelimično nastavili štrajk uz minimum procesa rada i postupaju samo na hitnim slučajevima za koje su obavezni zakonom, pošto je Sindikat zaposlenih u pravosdnim organima Srbije odbio prošle sedmice prijedlog Ministarstva pravde za povećanje zarada od oko 30 odsto od 1. januara 2011. i isplatu stimulacija od 6.600 dinara do kraja godine.
Sindikat i zaposleni u 84 suda i dalje traži jedinstvenu cijenu za obračun zarada u pravosudnim organima, odnosno da svi imaju osnovicu kao sudije i tužioci, u iznosu od 28.000 dinara.
Zbog štrajka sudske administracije suđenja su odlagana izuzev u hitnim predmetima. U krivičnim odjeljenjima su to pritvorski predmeti, dok su u građanskom odjeljenju to predmeti porodičnih odnosa, privremenih mjera, radni i stambeni sporovi, postupci za ometanje državine. Takođe uz minimum procesa rada u dovoljnoj mjeri funkcionišu i sve službe suda – pisarnica, daktilo biro, prijemna kancelarija i pravosudna straža. Štrajk zaposlenih u sudskoj administraciji počeo je 6. oktobra. Tanjug, B92