MOSKVA, Ruski bruto domaći proizvod (BDP) ove godine će biti manji za približno 62 milijarde dolara, ili oko 0,5 odsto, zbog deset neradnih dana koje u najvećoj zemlji svijeta zaposleni koriste već godinama da bi “dostojno” proslavili Novu godinu i pravoslavni Božić, upozorio je “Vašington post”.
Vlada Rusije je 2004. odlučila da prvih deset dana u godini proglasi za državni praznik. To se, međutim, negativno održava na ekonomiju zemlje koja još trpi posljedice globalne finansijske krize, prenio je dopisnik američkog lista, pozivajući se na mišljenje eksperata.
Ruska konsalting kompanija FBK, međutim, procjenjuje da će ovogodišnji zimski odmor rusku ekonomiju koštati čak tri puta manje 650-700 milijardi rubalja ( 21-23 milijardi dolara), ukazujući da januarski praznici, iako donose ozbiljne gubitke, ne uspavljuju privredu, s obzirom na to da bezmalo polovina cjelokupne industrije u Rusiji radi bez obzira na praznične dane.
Protivnici dugotrajnog zimskog odmora upozoravaju da produktivnost rada u Rusiji počinje da opada već u decembru, dok je za oporavak poslije januarskih slobodnih dana radnicima potrebna cijela radna nedjelja.
Sporovi vezani za trajanje zimskog odmora u Rusiji se po pravilu aktiviraju svake godine.
Predsjednik Donjeg doma Parlamenta i predsjednik Putinove partije “Jedinstvena Rusija”, Boris Grizlov, zdušno se zalaže za ovako dugotrajan zimski predah, obrazlažući to činjenicom da je u Rusiji više ljubitelja zimskih sportova na otvorenom nego ljubitelja “dobre kapljice” koji će alkohol konzumiratii bez obzira na to da li su na odmoru ili ne.
Grizlov je prošle godine izjavio da novogodišnji i božićni praznici čak daju doprinos ekonomiji, aktivirajući turističku tražnju.
Međutim, kako za “Vašington post” tvrdi analitičar Kris Vifer, vodeći strateg investicione banke Uralsib, svake godine iz Rusije se odliva sve više i više novca, jer novoobogaćeni Rusi sve češće Novu godinu i božićne praznike provode u inostranstvu, trošeći ogromne svote deviza.
U Rusiji je zvanično tokom godine 12 neradnih dana po čemu se ne razlikuje mnogo od evropskih zemalja ili SAD, koje imaju deset neradnih dana. S media