BANJALUKA, Iako je do Nove godine ostalo još šest dana, sudeći prema gužvama u trgovinama, praznična groznica uveliko je zavladala, a kupci, uprkos krizi, grabe sve pred sobom.
Meso, kolači, kao i ostali artikli za trpezu, alkoholna i bezalkoholna pića, novogodišnji pokloni, igračke, te sredstva za higijenu, samo su neki od proizvoda za kojim ovih dana vlada velika potražnja.
“Novogodišnja praznična groznica u ‘Mercator’ marketima počela je prošle nedjelje, kada su znatno povećani broj kupaca i promet. Veće gužve su počele pred Nikoljdan, a očekujemo da će za vikend biti najveće jer tada kupci obavljaju posljednje pripreme za proslavu Nove godine”, ističu iz Službe za odnose sa javnošću “Mercatora” Banjaluka.
Kako dodaju, zbog posta je povećana potražnja za posnim artiklima, ribom, povrćem i voćem, te posnim kolačima.
“Artikli koji se trenutno najviše kupuju su slatkiši i igračke za novogodišnje paketiće, sve vrste mesa i mesnih prerađevina, alkoholna i bezalkoholna pića, kao i namirnice za prazničnu trpezu. U ‘Mercatorovim’ prodajnim jedinicama je zabilježen znatan porast prometa u odnosu na prethodni mjesec kao i u poređenju sa istim periodom prošle godine”, kažu u tom preduzeću.
Razloga za zadovoljstvo imaju i u kompaniji “Delhaize BH”, u čijim se prodavnicama takođe primjećuje porast broja potrošača i povećanje broja kupljenih artikala po jednoj kupovini, ali je primjetno i povećanje vrijednosti kupovine.
“Potrošači ‘Maxija’ sve više kupuju sve vrste svježeg mesa, dok se u ‘Tempu’ osim kupovine namirnica potrebnih za pripremanje praznične trpeze intenzivno kupuje sezonski atraktivna roba, poput novogodišnjih dekoracija, poklon pakovanja sa kategorije lične higijene i igračaka za djecu”, kaže Dijana Vučkovac, marketing asistent u kompaniji “Delhaize BH”, te takođe dodaje da najveće gužve očekuju za nadolazeći vikend.
Sudeći po tvrdnji sarajevskih trgovaca, novac ne štede ni Sarajlije, koje se, takođe, ovih dana pripremaju za Novu godinu.
“Ja se samo pitam otkud narodu pare? Grabe sve pred sobom. Kod nas su inače niže cijene, pa ljudi masovno dolaze.
Tolike gužve budu kod kasa da bi čovjek pomislio kako artikle dijelimo džabe”, priča nam trgovkinja u jednoj sarajevskoj prodavnici.
Iako se, dakle, uveliko pustoše rafe u trgovinama i traju pripreme za predstojeće praznike, nakon što oni prođu, moraće se štedjeti na brojnim stavkama.
Građani se na razne načine dovijaju kako bi ispoštovali tradiciju, ali nakon toga uslijede glavobolje, jer minus u novčanicima treba sanirati. Ipak, većina predstojećih praznika ovog puta proslavljaće se mnogo skromnije nego što je to ranije bilo, a jedini razlog je besparica.
“Građani se na razne načine snalaze. Neki, pravi domaćini, uštede ranije da bi sebi mogli da priušte da se opuste. Drugi, koji primaju novac preko banaka, ulaze u dozvoljeni minus. Neki posude. Ali postoje i oni koji novac imaju, a takvih je maksimalno 20 odsto”, kažu u Pokretu potrošača RS.
Prema riječima zaštitnika potrošača, svaka porodica različito slavi, što naravno zavisi od toga koliko novca ima. Nezavisne novine
Komentariši