VAŠINGTON, Više od 40 siromašnih država je još duboko u ekonomskoj krizi i teško uspjevaju da finansiraju čak i osnovne potrebe poput zdravstva i školstva, uprkos znakovima privrednog oporavka u bogatim i zemljama sa ubrzanim ekonomskim razvojem, saopštila je Svjetska banka.
U izvještaju te globalne finansijske organizacije, objavljenom uoči samita Grupe 20 najbogatijih i zemalja sa brzo rastućim privredama (G20) 24. i 25. septembra u američkom gradu Pitsburgu, navodi se da “začetak globalnog privrednog oporavka i poboljšanje stanja na finansijskom tržištu tek treba da obezbede podsticaj za izlazak siromašnih zemalja iz duboke krize i spas od ozbiljnih finansijskih izazova”, prenosi Rojters.
Najsiromašnije države, koje ne raspolažu dovoljnim sredstvima da bi se izborile sa krizom, mogle bi u 2009. da zabilježe manjak u finansiranju najosnovnijih potreba poput zdravstva i školstva od 11,6 milijardi dolara zbog smanjenih prihoda i veće potrebe za socijalnom zaštitom, saopštila je Banka.
Ukupno u svijetu ima 43 siromašne države koje su još uvijek izložene riziku i bore se sa posljedicama naglog pada trgovanja, priliva kapitala, turizma i plata radnika, navodi se u izvještaju.
Predsjednik Svjetske banke, Robert Zelik, zatražio je od članica G20 da ne zanemaruju siromašne države i da im finansijski pomognu da bi što prije izašle iz recesije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.