BEOGRAD, Rok za predaju finansijskih izvještaja preduzeća i preduzetnika za 2008. godinu je ponedeljak 2. mart i pomjeran je za dva dana zbog vikenda, izjavila je direktor Odjeljenja za registre i bonitet Narodne banke Srbije Ružica Stamenković.
Ona je rekla da ove godine ima 160.000 obveznika, što je za 20.000 više nego prošle, i dodala da je u utorak stiglo 16.000 prijava, a da je u srijedu već krenula njihova obrada.
NBS stimuliše obveznike da izvještaje dostave u elektronskoj formi, na CD-u ili fleš memoriji, primjenom aplikacije RIApp, koju mogu da skunu sa sajta, tako što u tom slučaju ne naplaćuje naknadu, dok se za izvještaje u pisanoj formi naplaćuje.
Stamenkovićeva je izjavila da se procjenjuje da će više od 50 odsto izvještaja stići u elektronskom vidu i napomenula da je od, do sada prispjelih izvještaja, 57 odsto poslato na taj način.
Prema njenim riječima svi podaci biće obrađeni do 30. juna, a do 30. aprila biće na sajtu objavljeni svi finansijski izvještaji.
Makroekonomska saopštenja o ostvarenim rezultatima poslovanja izdavaće se u aprilu, maju i junu, a od 1. maja dostavljaće se potrebni podaci velikim korisnicima i izvještaji o bonitetu za specijalne aranžmane, dok će se od 15. maja davati ocjene svih privrednih društava.
Stamenkovićeva je rekla da su u odnosu na prošlu godinu prisutne novine zbog izmjene određenih propisa zbog ublažavanja posljedica svjetske ekonomske krize i zbog novih pravila NBS.
Novine u podzakonskim aktima su da se gubici nastali usljed pada akcija zbog svjetske finansijske krize, mogu tretirati kao tekuća fluktuacija cijena akcija i evidentirati na teret kapitala, kao nerealizovani gubici na akcijama raspoloživim za prodaju.
Takođe pravna lica i preduzetnici ne moraju efekte kursnih razlika po osnovu potraživanja i obaveza u devizama, iskazivati u prihodima, nego ih mogu preneti kao teret na budući period.
Novine koje je uvela NBS da bi se doprinelo povećanju kvaliteta i pouzdanosti finansijskog izvještavanja, odnose se na podsticanje elektronskih izvještaja, njihovu potpunu transparentnost na sajtu NBS, novu provjeru kvaliteta i logičnosti, uz istovremeno informisanje obveznika i javnosti.