STRAZBUR, Kolegijum Evropske komisije donio je danas u Strazburu jednoglasnu odluku da se Savjetu Evropske unije u dalju proceduru uputi zvanični prijedlog o liberalizaciji šengenskog viznog režima za građane Srbije, Makedonije i Crne Gore .
Ovu odluku će sutra u 11 časova u Briselu zvanično objaviti evropski komesar za pravosuđe i unutrašnje poslove Žak Baro i komesar za proširenje EU Oli Ren, javlja dopisnik Srne.
BiH i Albanija nisu dobile zeleno svjetlo u ovom krugu, ali Evropska komisija se nada da neće biti prevelikog kašnjenja između prve i druge grupe zemalja kojima će biti odobrena vizna liberalizacija.
Od danas zvanični prijedlog da Makedoniju, Srbiju i Crnu Goru stave na bijelu šengensku listu će biti upućen na adresu 27 članica EU.
Očekuje se da će sve zemlje prihvatiti prijedlog o bezviznom putovanju za građane ove tri zemlje nastale raspadom iz bivše Jugoslavije, ali procedura ne zahtijeva jednoglasnost.
Prošlog mjeseca Savjet ministara EU dao je generalnu podršku ovom prijedlogu.
Evropska komisija danas zasjeda u Strazburu na marginima prve sjednice novog Evropskog parlamenta.
Šengenska integracija obuhvata gotovo sve članice EU, osim Velike Britanije i Irske, koje su svojevoljno istupile iz ovog sporazuma. Bugarska, Rumunija i Kipar još nisu ispunile uslove da se uključe u šengenski krug zemalja.
Uz EU članice, u zoni Šengena su Norveška i Island, a na putu da to postanu, su i Švajcarska i Lihtenštajn.
Unutar šengenske zone građani mogu slobodno putovati bez zadržavanja i kontrole na granicama, ali bilo koja zemlja, članica zone, može u svakom trenutku, prema svojoj procjeni, ponovo privrmeno uvesti kontrolu prolaza stranaca. To se događa i u nekim bezbjednosno osjetljivim trenucima, na primjer u vrijeme pojačane opasnosti od terorističkih napada.
Od zemalja nastalih iz bivše Jugoslavije jedino Sloveniji i Hrvatskoj nisu uvedene vize za putovanje u zemlje Evropske unije. Od zemalja koje su bile na crnoj šengenskoj listi, jedino su Bugarska i nakon nje, Rumunija uspjele promijeniti svoj status.