SARAJEVO, Privredna komora Kantona Sarajevo predlaže mjere zaštite od uticaja svjetske ekonomske krize na privredu BiH, među kojima je i maksimalno zalaganje nadležnih organa i institucija na provođenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i ubrzanje postupka za sticanje statusa kandidata za članstvo.
“U naredne tri godine u Federaciji BiH treba smanjiti opterećenje privrede po osnovu poreza, doprinosa i drugih izdvajanja za 15 odsto, odnosno po pet odsto godišnje, čime bi se približili uslovi poslovanja privrede u oba entiteta”, rekao je na konferenciji za novinare predsjednik kantonalne Privredne komore Kemal Grebo.
Grebo je dodao da je potrebno izmijeniti i dopuniti zakone čija primjena se nije potvrdila u praksi i koji nanose ogromnu štetu privrednim subjektima i društvu u cjelini, a posebno zakoni o akcizama, PDV-u, porezu na dobit, porezu na dohodak.
Prema njegovim riječima, jedna od predloženih mjera je obezbjeđenje podsticaja izvozno orijentisanim preduzećima putem kredita sa povoljnom kamatnom stopom, smanjenje poreza i doprinosa, kao i reforma javne uprave i socijalnog sektora.
“Realizacija predloženih mjera zavisi od političke stabilnosti i spremnosti da se, bez obzira na političke opcije, kroz izvršne i zakonodavne organe, jedinstveno djeluje na suzbijanju krize u BiH”, rekao je Grebo, koji je ocijenio da vlasti neadekvatno i izuzetno sporo reaguju na sagledavanje stanja i ocjenu veličine posljedica svjetske ekonomske krize.
Grebo je istakao da Republika Srpska sa procesom fiskalizacije ide korak naprijed i da FBiH to ne može da učini zbog svoje složenosti i načina na koji je organizovana.
Odgovarajući na pitanje kakvo je stanje u komorskom sistemu FBiH, Grebo je istakao da u federalnoj Komori imaju velikih problema, jer postoji neka vrsta paralelizma, zbog čega je potrebno smanjiti broj komora, kojih u BiH ima 19.
On je naglasio da je u RS komora centralizovana i povezana sa državnim strukturama, dok to nije slučaj u FBiH.