BEOGRAD, Ove sedmice, pored švedskog premijera i američkog potpredsjednika Bajdena u Srbiju stižu i predstavnici MMF-a.
Eksperti MMF-a stižu uoči zasjedanja borda direktora ove međunarodne finansijske organizacije, najavljenog za kraj avgusta.
U junu su razgovorali sa tehničkom Vladom, sada stižu da sa novom Vladom razgovaraju o zadacima koji se postavljaju pred Srbiju.
Pohvale za jačanje ekonomskog rasta i niske inflacije, MMF je podigao procjenu rasta Srbije na 2,5 odsto BDP. Najvažnije izazovi ostaju reforme u javnim i državnim preduzećima.
Među prioritetima nove Vlade biće i donošenje zakona o finansiranju lokalnih samoprava.
Opštinama će umjesto dosadašnjih 80 odsto, ostajali 50 odsto prihoda od poreza na plate, ali će im se povećati transferi iz republičkog budžeta. Problem je što su umjesto za investicije, lokalne samouprave u prethodnom periodu ovaj novac koristile za povećanje plata i nova zapošljavanja.
“To je nešto na čemu će morati da se radi. Ne bih mogao sada da se izjasnim o tome, to je posao za drugi dio Vlade koji se time bavi”, kaže minister rada Aleksandar Vulin.
Donesen prije pet godina, za vreme ministra Mlađana Dinkića ovaj zakon označan kao jedna od ključnih karika u decentralizaciji Srbije sada mora da se mijenja.
“Koliko se ja sećam Dinkić je u predizbornoj kampanji igrao na suprotnu kartu, da veći deo ostane lokalnim samoupravama a manji deo da bude u centralnoj kasi. To je nešto što je filozofija obrnuta, da veći deo pređe u centralnu kasu, a verovatno na tom modelu insistira MMF jer je lakše kontrolisati”, ističe ekonomista Danijel Cvjetićanin.
Premijer Aleksandar Vučić je rekao da je jako srećan što svaki dinar rashoda može da kontroliše MMF, da država i banke ne mogu ni dinara da potroše bez kontrole MMF-a.
Inače, MMF je februara 2015. sa Srbijom zaključio trogodišnji stend-baj aranžaman, iz predostrožnosti, u vrijednosti 1,2 milijarde evra. B92