BANJALUKA, Prijedlogom zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala uređuje se osnivanje, organizacija i nadležnost posebnih organizacionih jedinica tužilaštva, suda i drugih organa u Republici Srpskoj.
Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović istakao je da se predloženim zakonskim rješenjima uređuju ovlašćenja službenih lica i uslovi, zbog efikasnog otkrivanja i krivičnog gonjenja, te suđenja učiniocima krivičnih djela.
“Predviđeno je osnivanje posebnog odjeljenja za borbu protiv korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, koje će biti nezavisno, a radiće u okviru Republičkog tužilaštva Republike Srpske”, rekao je Kasipović obrazlažući zakonska rješenja u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
On je naglasio da bi stupanjem na snagu ovog zakona prestalo sa radom Posebno tužilaštvo za suzbijanje organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, odnosno Specijalno tužilaštvo osnovano pri Okružnom tužilaštvu Banjaluka.
“Prema predloženom zakonu, posebno odjeljenje tužilaštva čine zamjenik glavnog republičkog tužioca – specijalni tužilac i republički tužioci raspoređeni u Posebno odjeljenje tužilaštva koji za svoj rad odgovaraju glavnom republičkom tužiocu Republike Srpske”, precizirao je Kasipović.
Prema njegovim riječima, definisano je da posebnim odjeljenjem tužilaštva rukovodi specijalni tužilac koji se imenuje po propisima i postupku, kao i zamjenik glavnog republičkog tužioca Republike Srpske.
Kasipović je naveo da je Posebno odjeljenje tužilaštva nadležno na cijeloj teritoriji Republike Srpske za sprovođenje istražnih radnji i krivično gonjenje.
On kaže da bi prema predloženom zakonu u okviru Posebnog odjeljenja tužilaštva trebalo da bude osnovana jedinica za istrage i bezbjednost, koju čine načelnik i tužilački istražioci.
“Prijedlogom zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog kriminala i najtežih oblika privrednog kriminala predviđeno je da u Okružnom sudu Banjaluka bude osnovano posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala kojim rukovodi predsjednik tog odjeljenja”, dodao je Kasipović.
On je napomenuo da razumije da se zbog navedenog zakona otvaraju različite političke dileme.
“Međutim, nije mi namjera da na bilo koji način definišem raspravu koja će uslijediti u Narodnoj skupštini. Za Ministarstvo pravde Republike Srpske bilo bi dragocjeno da se raspravlja o ovom tekstu zakona, s ciljem da bude poboljšan”, rekao je Kasipović.
Poslanici opozicije u Narodnoj skupštini Republike Srpske smatraju da je zbog neusaglašenosti sa ostalim zakonima, ali i zbog mogućeg progona političkih protivnika, navedeno zakonsko rješenje potrebno povući iz skupštinske procedure. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ha, za malo pa smješna odluka. Vrana vrani oči ne vadi! I dosada su samo graktale!