BANJALUKA – Ministarstvo finansija Republike Srpske potvrdilo je pisanje portala CAPITAL da je predviđeno da se Fond solidarnosti puni posebnim doprinosom za solidarnost, ističući da trenutno ne namjerava koristiti tu mogućnost.
Naime, Ministarstvo finansija Republike Srpske izdalo je danas saopštenje za javnost – demanti u kojem navode da Uredba sa zakonskom snagom o Fondu solidarnosti za obnovu Republike Srpske jasno propisuje da se sredstva za finansiranje rada Fonda, među kojima je i poseban doprinos za solidarnost, obezbjeđuju u skladu sa posebnim propisima.
“Prema tome, sama Uredba ne uvodi obavezu plaćanja posebnog doprinosa za solidarnost od strane pravnih i fizičkih lica, već navodi poseban doprinos kao jednu od mogućnosti izvora finansiranja rada Fonda. Dakle, postoji mogućnost finansiranja rada Fonda i kroz plaćanje posebnog doprinosa, ali Vlada Republike Srpske trenutno ne namjerava propisivati takvu obavezu”, istakli su iz Ministarstva finansija.
Dodali su da obaveza plaćanja posebnog doprinosa za solidarnost može postojati samo i isključivo po osnovu zakona, kao što je i bio slučaj sa plaćanjem doprinosa za solidarnost u 2014. i 2015. godini propisanih Zakonom o posebnom doprinosu za solidarnost koji je prestao sa važenjem 31.12.2015. godine. Cilj toga je bilo saniranje posljedica poplava u Republici Srpskoj u maju mjesecu 2014. godine.
Ministarstvo u posljednje vrijeme ima praksu da izdaje demantije ne navodeći na koje se medije i na koje tačno informacije odnose, a najčešće se njima ništa ne demantuje već samo potvrđuje i djelimično pojašnjavaju određene informacije koje su plasirali mediji. Istovremeno, iz Ministarstva na zahtjeve i pitanja medija o određenim temama ne žele da odgovore i da daju pojašnjenja.
Portal CAPITAL objavio je da je predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović donijela je Uredbu sa zakonskom snagom o Fondu solidarnosti za obnovu RS kojom se, između ostalog, propisuje da će se Fond puniti posebnim doprinosom solidarnosti.
Takav doprinos je bio uveden 2014. godine nakon poplava i do 2017. su po tom osnovu dio primanja u fond davali radnici, poslodavci i penzioneri.
Objavili smo i da visina novog posebnog doprinosa za solidarnost, kao i obuhvat lica koji će ga davati, nije još definisana i u Uredbi se navodi da će to biti regulisano posebnim propisima.
Prema riječima izvora CAPITAL-a iz Vlade o ovom doprinosu se raspravljalo na sjednici Vlade, te je bilo riječi da “neće biti uzimanja od plata radnika”, već da je “ta odredba ostala jer je prepisan Zakon koji je kreiran nakon poplava”, te da odredba o doprinosu neće biti primjenjivana.
Međutim, upoređujući stari Zakon o Fondu solidarnosti i novu Uredbu vidljive su razlike, pa je tako izbačena odredba da će se Fond puniti od poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara, naknada za korišćenje prirodnih resursa… Poseban doprinos za solidarnost ostao je.
CAPITAL: S. Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nema logike. Ako je greška, što ne popravite to. Ako ostane, sigurno ćete to primjeniti.
Kako neće biti uzimanja od plata radnika?
To je glavni izvor prihoda u taj fond.
Logika je jasna. Vlada tj. crveni su opet naumili da zavuku ruku u dzep radnika. Korona im odlicno dodje kao izgovor za stvaranje jos jednog fonda koji bi punili oporezujuci sve radnike a onda bi taj novav dijelili dijelom onima koji su stvarno pogodjeni ali i svojim fantomskim firmama. Zgodan nacin da se pokrade jos novca. Mislili su da uzimaju kao prosli put po 1.5% od poslodavca i od radnika, sto na ovu prosjecnu platu iznosi ukupno oko 27-28 km tj. na ovaj broj radnika oko 7 miliona mjesecno. Racunali su to je radniku 13 km od plate pa se nece puno buniti i to bi im proslo da opozicija, bn, capital i sl. nisu digli medijsku buku.
Dok god dodik ne vrati 3 miliona, koje je dao sinu da se ne bi drogirao, dok god namjestaju tendere prointeru, kupuju helikoptere, automobile i slicno nema nikakve solidarnosti. Oni cerupaju drzavu na sve moguce nacine a od nas traze solidarnost.
Neka predsjednica prvo donese uredbu za zakonskom snagom da se ukine bijeli hljeb za narodne poslanike, koji su prije mjesec-dva odbili da donesu u skupstini.
Neka predsjednica donese uredbu za zakonskom snagom da se proda avion vlade i uplati ta sredstva u fond solidarnosti.
Neka predsjednica donese uredbu za zakonskom snagom da se prodaju helikopteri koji su kupljeni u uplati ta sredstva u fond solidarnosti.
Neka predsjednica donese uredbu za zakonskom snagom da se narodni poslanici ne mogu biti i direktori javnih preduzeca tj. da jednu od te dvije plate moraju dati u fond solidarnosti.
Nakon sto predsjednica donese sve prethodne uredbe tek onda ima pravo da zavuce ruku u dzep radnika i penzionera.
Sta se vi ovdje bunite protiv odluka vlade kao da su one protiv radnika ? To je sve legitimno. Valjda radnici imaju sindikat, Ranka Misic i hiljade zaposlenih u sindikatima ce da reaguju ako to nije u redu. Valjda su je zato radnici izabrali da misli za njih i vodi racuna o njima i njihovom statusu. Zato i prima platu