BANJALUKA, Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske (RS) Ranka Mišić rekla je danas da još nije počeo ozbiljan dijalog sa socijalnim partnerima, jer se ne uzima u obzir ”paket” od osam ključnih zahtjeva sindikata, nego se spekuliše da su pregovori ”zapeli” na pitanjima toplog obroka.
Mišićeva je na konferenciji za novinare rekla da je potpisivanje Opšteg kolektivnog ugovora samo jedan od zahtjeva, a da ”ni on ništa ne vrijedi ako se neće primjenjivati”.
Ona je dodala da se ne primjenjuju ni granski kolektivni ugovori koji regulišu minimalna zagarantovana prava radnika.
Naglašavajući da nije ključno pitanje hoće li ili neće biti štrajka, nego osam ključnih zahtjeva svih radnika Srpske, Mišićeva je ponovila zahtjeve o kojima se mora ”u paketu” pregovarati.
Ona je navela da je to prvenstveno poštivanje Zakona o radu i ostalih zakona u vezi sa oblašću rada, zatim potpisivanje ugovora o radu, isplata zarađene plate, uplata doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje, plaćanje prekovremenog rada, pravo na godišnji odmor, na topli obrok i na regres.
“To su ključni zahtjevi o kojima sada pokušavamo pregovorima da dođemo do zadovoljavajućeg rezultata za one radnike kojima su ova prava uskraćena”, precizirala je Mišićeva i dodala da je to bila i tema današnjeg razgovora sa delegacijom Sindikata udruženih radnika energetike RS, koji nisu u okviru Saveza sindikata RS.
Predsjednik ovog sindikata Dušan Vrhovac rekao je novinarima da će odluku o štrajku donijeti organi ovog sindikata, ali da udruženi radnici energetike RS podržavaju sve opravdane zahtjeve radnika.
“Sindikat energetike, nadležni organi ovog sindikata, donijeće definitivne odluke. Sada mogu reći da ćemo apsolutno i uvijek podržati sve opravdane zahtjeve radnika s ciljem istrajavanja na dosljednoj primjeni radno-pravne regulative, od zakona o radu do kolektivnih ugovora, a mi dajemo akcenat na granske kolektivne ugovore, jer je to evropska tekovina”, rekao je Vrhovac na konferenciji za novinare u Domu sindikata u Banjaluci.
On smatra da treba da postoji i opšti kolektivni ugovor, naglašavajući da taj dokument treba dodatno da obaveže poslodavce i udruženja da se konkretna pitanja rješavaju po granama djelatnosti i da se istovremeno obezbijedi dostojanstvo radnika i zaštite njihova prava.
Vrhovac je najavio da će Sindikat udruženih radnika energetike RS, koji okuplja oko 11 000 radnika u energetici, nastaviti i dalje razgovore i saradnju sa Savezom sindikata RS.
On je upozorio poslovace u naftnom sektoru da ”curi vrijeme” i da “više neće moći da trpe njihovu opstrukciju da ne poštuju kolektivni ugovor u oblasti energetike”.
“Dosta nam je floskula, mi poštujemo zakon iako on nije riješio mnoga radnička pitanja i zato tim više mora biti poštovan Kolektivni ugovor energetike, jer je RS donijela i Zakon o energetici kojim je precizno regulisana ova grana”, rekao je Vrhovac, koji je predvodio delegaciju Sindikata udruženih radnika energetike RS na razgovorima sa Mišićevom.
Predsjedništvo Saveza sindikata RS iniciralo je 29. januara da se organizuje generalni štrajk upozorenja radnika u RS zbog, kako je navedeno, njihovog sve goreg položaja. Nakon najave štrajka održano je više sastanaka predstavnika Vlade RS, Saveza sindikata i Unije poslodavaca o rješavanju problema radnika, ali još nije postignut dogovor.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bravo sindikalci. Ostavite topli obrok po strani i pregovarajte o ključnim problemima iz radnog odnosa radnika. Njihova obaveza je da dođu na posao i rade po uputama poslodavca i pravo da u ugovorenim razmacima prime ugovorenu platau, a obaveza je poslodavca da im obezbijedi posao, ugovorene uslove rada i isplaati ugovorenu platu.