PODGORICA, U Crnoj Gori oko 11 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva sa 162 evra mjesečno, dok je 28 procenata građana ekonomski ugroženo, pokazalo je istraživanje koje je sproveo Program za razvoj UN (UNDP).
U Nacionalnom izvještaju o razvoju po mjeri čovjeka koji su danas u Podgorici objavili predstavnici UNDP-a navodi se da je najugroženiji sever Crne Gore, gdje živi 62 odsto siromašnih.
Istraživanjem je obuhvaćeno preko 2.000 domaćinstava iz svih dijelova Crne Gore a cilj ankete je procjena društvene isključenosti, siromaštva i kvaliteta života u zemlji.
Ekonomski rast u zemlji je neujednačen, što je po ocjeni UNDP-a “iznenađenje ako se ima u vidu da su građevinasrtvo i turizam glavni pokretači ekonomskog razvoja”.
Povećanje siromaštva na sjeveru zemlje UNDP povezuje sa nepostojanjem pravilno usmjerene politike razvoja.
Indeks razvoja po mjeri čoveka (HDI) u Crnoj Gori je veći od 0,8 i po tom indeksu, koji obuhvata pismenost odraslih, BDP po glavi stanovnika i kupovnu moć Crna Gora je ispred Makedonije, Albanije i BIH.
UNDP je u izvještaju ukazao na povećanje stope smrtnosti i smanjenje prosječnog životnog vijeka stanovništva sa 75 na 72 godine, što je po ocjeni UN-ove agencije “jedan od najočiglednijih pokazatelja količine stresa koji je Crna Gora pretrpjela devedesetih godina”.
“Stanovništvo Crne Gore stari, kao i u mnogim drugim evropskim državama. Iako udio stanovnštva starosti 65 i više godina nije premašio udio stanovništva mlađeg od 15 godina, kao što je to slučaj sa nekim evropskim zemljama, sve veći broj starih lica zahtjeva dodatne i bolje usluge zdravstvene zaštite i socijalne podrške”, stoji u izvještaju.
Procjenjuje se da će do 2031. udio stanovništva starosti 65 i više godina premašiti udio stanovništva mlađeg od 15 godina , što dovodi do povećanja broja penzionera, negativno utiče na prihode Fonda PIO i za posljedicu ima niže penzije.
Prosječne penzije neznatno premašuju granicu siromaštva, dok je minimalna mjesečna penzija u iznosu od 71,6 evra manja od polovine iznosa koji je označen kao granica siromaštva.