BANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske (RS) Ranka Mišić rekla je da Savez podržava svaku vrstu štednje koja će doprinijeti izlasku iz ekonomske krize, ali da je nedopustivo da se kriza u RS izazvana globalnom krizom prelomi preko leđa radnika RS.
Mišićeva je na konferenciji za novinare nakon vanredne sjednice Predsjedništva Saveza sindikata RS istakla da ovaj savez ne prihvata zaključke koje je donijela Vlada RS na sjednici 12. novembra ove godine, jer smatra da je kao ozbiljan socijalni partner trebalo da bude uključen u tripartitni socijalni dijalog na kome bi glavna tema bila moguća refleksija svjetske krize na radnike RS.
“Štedjeti treba tamo gdje se može, a u RS postoje i takve mogućnosti”, smatra Mišićeva.
Ona je istakla da izlasku iz krize mogu doprinijeti samo otvaranje novih proizvodnih pogona koji će zaposliti ljude i donijeti svjež novac.
Mišićeva je ocijenila da nije dobar “ulazni materijal” za zaključke Vlade RS, koji se odnose na smanjenje plata državnim službenicima na pojedinim funkcijama za deset odsto, smanjenje broja zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave na osnovu analize za deset odsto i zamrzavanje plate budžetskim korisnicima.
Ona je pojasnila da radnici u RS nemaju na čemu uštedjeti jer je prosječna plata u septembru ove godine iznosila 773 KM, sindikalna potrošačka korpa iznosila je 1.605 KM, za prehranu četvoročlane porodice potrebno je bilo izdvojiti 591 KM, dok je prosječna plata u privrednim djelatnostima koju prima 205 000 radnika iznosila 589 KM.
“Prosječna plata najniža je u restoranima i hotelima i iznosi 472 KM, u prerađivačkoj industriji 502 KM, dok je najniža plata u RS 250 KM i nju prima 21 806 radnika”, naglasila je Mišićeva.
Ona je dodala da je inflacija dvocifrena, te da su cijene u periodu od januara do seprembra porasle za 7.9 odsto.
“Cijena brašna porasla je za 38 odsto, hljeba za 62 odsto, ulja za 59 odsto, mlijeka za 65 odsto, dok su kreditna zaduženja građana RS u prvom kvartalu ove godine iznosila 1294 KM, a da je kupovna moć građana BiH pet puta manja od evropskog prosjeka i iznosi 2.325 evra”, rekla je Mišićeva.
Ona je pozvala Vladu RS da odmah sazove tripartitni sastanak socijalnih partnera i da se ova problematika razmotri da bi se vidjelo gdje se može uštedjeti, jer se ne smije narušiti socijalna osjetljivost prema najugroženijima.
“Ne smije se dopustiti otpuštanje radnika i smanjivanje plata, jer i tehnološli višak koji će se naći na birou za zapošljavanje košta državu”, naglasila je Mišićeva.
Na vandrednoj sjednici Predsjedništva Saveza sindikata RS učestvovali su kao eksperti predstavnici Ministarstva finansija RS u vezi sa zakononima o doprinosima i porezima, jer su predstavnici sindikata imali određeni broj primjedbi i zahtjeva za koje su htjeli da budu ugrađeni u te zakone.