BANJALUKA, Tržište osiguranja RS u prvom tromjesečju ove godine bilježi rast obračunate premije od 13 odsto u odnosu na isti period lani, što je, prema podacima entitetskog udruženja osiguravajućih društava, najveći kvartalni rast u regionu.
Povećanju ukupne premije sa prošlogodišnjih 30 miliona na sadašnja 34 miliona KM najviše je doprinio natprosječni rast obaveznog auto-osiguranja od 15 odsto, ali i životnog osiguranja za 31 odsto.
Miroslav Miškić, predsjednik Udruženja osiguravajućih društava RS, kaže da je “impresivni” kvartalni rast tržišta osiguranja RS posljedica niske početne pozicije. RS, kako ukazuje, ima najmanju premiju po stanovniku u regionu od svega 50 evra, što je, primjera radi, čak četiri puta niže od premije u Hrvatskoj.
Komentarišući strukturu obračunate premije, Miškić smatra da povećanje obračunate premije životnog osiguranja sa 2,5 miliona KM na 3,2 miliona pokazuje da građani postaju sve više svjesni važnosti te vrste osiguranja posebno zbog sve masovnije tržišne konkurencije.
U banjalučkom “Grawe osiguranju”, društvu koje se bavi isključivo životnim osiguranjem, kažu da su u prvom kvartalu zabilježili rast premije od 15 odsto.
“Ove godine se, ipak, osjeća neki optimizam u oblasti životnih osiguranja za razliku od prošle godine, kada su građani pritisnuti finansijskim problemima nerijetko raskidali ugovore”, ističe Veselin Petković, direktor “Grawe osiguranja”.
Ukazujući da je učešće životnih osiguranja u ukupnoj premiji i dalje na izuzetno niskom nivou, Petković smatra da bi se to moglo promijeniti kada bi Vlada RS uvela poreske olakšice poput onih za privatne penzijske fondove koji nikada nisu osnovani.
“To već tri-četiri godine bezuspješno tražimo od Ministarstva finansija, iako je to praktično ista stvar kao i treći penzijski stub, gdje se građanima nudi materijalno obezbjeđenje za starost kako ne bi sutra postali socijalni slučajevi na teretu entitetskog budžeta”, naglašava on.
U tom smislu navodi pozitivan primjer Srbije, koja razmatra poreske olakšice za polise životnih osiguranja, dok bi osiguravajuća društva zauzvrat višak svojih prihoda ulagala u državne obveznice s kojima bi svi imali korist, od građana preko industrije osiguranja do vlade.
Na tržištu je i u 2011. evidentno dominantno učešće obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti u ukupnoj premiji u omjeru od skoro dvije trećine.
“Bez obzira na krizu prisutan je stalni broj registrovanih vozila, jer građani uvijek nekako nađu načina da svojim potomcima kupe automobil uglavnom na kredit ili preko lizinga gdje je polisa osiguranja obavezna”, kaže Miroslav Miškić.
Na rast broja osiguranih vozila je, smatra, dijelom uticao i novi sistem elektronske registracije vozila, koju vodi Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH.
Jedini kvartalni pad premije u 2011. bilježi se u oblasti osiguranja od krađa i lomova za 12 odsto, kao i od požara i prirodnih sila za dva odsto, što stručnjaci ocjenjuju posljedicom nelikvidnosti značajnog dijela privrede koja novac za osiguranje imovine usmjerava u, po njima, akutnije potrebe.
Ništa od poskupljenja
Od najavljivanog poskupljenja obaveznog auto-osiguranja u RS u prvoj polovini ove godine, po svemu sudeći, neće biti ništa.
U Udruženju osiguravajućih društava RS, koje je Agenciji za osiguranje predložilo povećanje tarifa osiguranja od auto-odgovornosti, sada kažu da je, ipak, nerealno očekivati tako nešto dok se isti propisi istovremeno ne primijene i u drugom entitetu.
“Ako bi RS sama uvela nove tarife u auto-odgovornosti, naši građani bi počeli svoja vozila prijavljivati i registrovati u FBiH, gdje je jeftinije”, kazao je Miroslav Miškić. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.