BANJALUKA – Ukupno obračunata premija na tržištu osiguranja Republike Srpske u 2018. iznosila je 226 miliona КM, a dominantno učešće kao i ranijih godina imala je premija osiguranja od autoodgovornosti koja je iznosila 131,8 miliona КM.
Premija je u odnosu na 2017. godinu, kada je iznosila 213,3 miliona KM, povećana za oko 13 miliona.
Prema preliminarnim podacima Agencije za osiguranje RS, udio premije osiguranja od autoodgovornosti u ukupnoj premiji na kraju prošle godine iznosio je oko 58,3 odsto, dok je premija ostalih vrsta osiguranja imala znatno manje učešće.
Premija životnih osiguranja je iznosila 37,8 miliona КM, osiguranja nezgode 17,1 miliona, kasko osiguranja 16 miliona, osiguranja imovine od požara osam miliona КM i osiguranja od ostalih šteta na imovini 9,3 miliona КM.
Ukupna premija za sve ostale vrste osiguranja je iznosila tek šest miliona КM, što je manje od tri odsto ukupno obračunate premije.
„U odnosu na 2017. godinu, nije bilo značajnijih promjena u učešću premije navedenih vrsta osiguranja u ukupnoj premiji“, rekli su za portal CAPITAL u Agenciji.
Kada je u pitanju isplata odštetnih zahtjeva, lani je isplaćeno 73 miliona КM po osnovu odšteta i drugih naknada iz ugovora o osiguranju.
Najviše odštetnih zahtjeva je isplaćeno po osnovu zaključenih ugovora u autoosiguranju i to 40,3 miliona КM, a što je u skladu sa učešćem premije ove vrste osiguranja u ukupnoj premiji.
„Кorisnicima životnog osiguranja isplaćeno je 9,6 mil. КM, što je takođe u skladu sa starosnom strukturom portfelja i istecima ugovora o životnom osiguranju“, kažu u Agenciji.
CAPITAL: M. Čigoja
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A zašto Agencija ne objavljuje podatke na mjesečnom nivou? Sa objavom su prestali prošle godine nakon januarskog izvještaja! Da se ne vidi koja društva su na osnovu davanja popusta (kojih nije bilo!) ostvarila rast premije autoodgovornosti
Ponovo imamo istu situaciju kao i prethodnih 5-10 godina. Štete AO su oko 32% od premije a ostalo su troškovi pribave AO??? Prema propisima štete trebaju biti između 70-110% od premije da se ne radi korekcija premije. Prema ovim podatcima premija osiguranja je morala biti smanjena za minimum 50% jer je ostvaren izuzetno pozitivan tehnički rezultat već više godina za redom. Narod plaća troškove pribave AO oko 84 miliona KM što je po polisi prosjek oko 190 KM. Pojednostavljeno, kada mi platimo obavezno osiguranje mi od prosječne primije koja je oko 290 KM za štete drugih odvojimo oko 100 KM a ostatak od 190 KM platimo nom čovjeku što nam ispuni polisu osiguranja.
Da li je normalno da neko za 2,5-3 minuta koliko treba prosječnom radniku da popuni polisu osiguranja zaradi za sebe i svoju kuću u prosjeku 190 KM?
Satnica rada ovih ljudi u osiguranju je 3.800 KM!!!???
Da li ste čuli da je neko ko prodaje polise osiguranja otišao u inostranstvo?
RE-Osiuguranik!
Apsolutno se slažem sa Vama, da treba smanjiti cijene A/O osiguranja, jer je evidentno koliki je postotak učešća u isplatišteta u odnosu na uupno prikupljena sredstva po osnovu premije A/O osiguranja.
Ali isto tako, ta osiguranja imaju i svoje neke rashode.
Da tu polisu piše i na livadi, treba je zakupititi.
IMa tu još troškova osim isplate šteta, da ne ulaimo u samu suštinu organizacije jedne osiguravajuće kuće.
Malo ste se preletili.
obratite paznju gdje osiguravate naravno da treba smanjiti premije ao i agencija da se ne petlja u to koliko kosta polisa osiguranja za neko auto tj ima li popusta ili ne agencija treba samo da kontrolise isplatu steta,isplatu plata doprinosa radnicima i osiguranje koje ovo ne bude placalo stete i ostalo treba ugasiti jer nisu likvidni i u perspektivi ce tako i biti pa sad trenutno posluje u rs bar 15 osiguranja evo premija ao je 130 miliona na to se dalo 40 miliona popusta i ostaje 90 miliona isplaceno steta 70 miliona ostaje 20 miliona pa dje su plate doprinosi zakupi prostora sto troskova tu ima jos i u sustini sve je to vjestacki a sada su se pojavili krupni igraci koji imaju lovu i to winer osiguranje je kupilo jahorinu,skoro je grawe osiguranje kupilo atos osiguranje tako da svi treba da gledamo gdje registrujemo jer ce biti dosta osiguranja koja ce propasti tj nece imati para da prate npr winer i grawe
Nije baš tako, što nisi napisao koliko to po Tvom mišljenju treba da iznose troškovi pribave AO osiguranja (ranije režijski dodatak). Agencija za osiguranje bi trebala razdvojiti račune premije za štete, preventivu i sl. od dijela premije za troškove poslovanja osig.kuća. Tako se ne bi mogla trošiti sredstva za štete na odobravanje nelegalnih popusta tj. na nelojalnu konkurenciju.
PS
Režijski dodatak je u dobra vremena iznosio 10,8% od bruto premije
A sad je oko 68%!
Da li je to normalno? Da li ovo neko razumije?