KIJEV, Ukrajinska premijerka Julija Timošenko predložila je izmjenu bilansa prirodnog gasa, jer smatra da se u njenoj zemlji, tokom narednih pet godina, može ostvariti proizvodnja 20 milijardi kubnih metara biogasa, čime bi se stekli uslovi za smanjenje uvoza vitalnog energenta za 50 odsto u odnosu na sadašnji nivo.
Predstavnici energetskog sektora smatraju da je inicijativa Timošenkove ostvarljiva, ali nije i ekonomski opravdana, jer je za njenu realizaciju neophodno 12-15 milijardi dolara investicija, ili dvostruko više sredstava od potrebnih za pokretanje eksploatacije iste količine prirodnog gasa, piše dnevnik “Komersant-Ukrajina”.
Timošenkova vjeruje da bi se proizvodnjom biogasa, u kombinaciji sa štedljivim tehnologijama, značajno smanjio udio prirodnog gasa koji Ukrajina sada uvozi iz Rusije i centralne Azije.
Godišnje potrebe Ukrajine za gasom su na nivou od 76 milijardi kubnih metara, s tim što se 22 milijarde kubika pokriva sopstvenom proizvodnjom, a 54 milijarde uvozi.
Ukrajina već godinama pokušava da smanji zavisnost od uvoza gasa. Nekadašnji ministar za energetiku Jurij Bojko je ranije izjavio da je njegovo ministarstvo usavršilo četvorogodišnji program za smanjenje potrošnje prirodnog gasa na 60 milijardi kubnih metara godišnje i povećanje eksploatacije u zemlji za deset milijardi kubika.
Prema tom prijedlogu Bojka Ukrajina bi mogla da smanji uvoz prirodnog gasa na 30 milijardi kubnih metara godišnje, od čega bi 20 milijardi dospjevalo gasovodima, a deset milijardi kubika u vidu tečnog gasa.
Planovi ukrajinskog premijera su teoretski ostvarivi, smatraju lokalni analitičari, ali ukazuju da bi to bio prvi slučaj u svijetu da jedna zemlja proizvodi 20 milijardi kubnih metara biogasa godišnje.
Njemačka, svjetski lider u produkciji biogasa, godišnje proizvodi svega 12 milijardi kubnih metara tog goriva.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.