STRAZBUR, Evropski parlament /EP/ u Rezoluciji o proširenju Evropske unije, koja je danas usvojena u Straszburu, preporučuje Savjetu ministara Unije da primijeni prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom.
U Rezoluciji je navedeno da jednostrana implementacija, izvedena u uslovima finansijske krize, pokazuje posvećenost zemlje da nastavi na putu ka članstvu u Uniji i stoga EP “poziva Savjet ministara da bez odlaganja odluči o ratifikaciji Prelaznog sporazuma.
Takođe se podvlači da puna saradnja s Haškim tribunalom predstavlja suštinski uslov za napredak zemalja regiona ka članstvu u EU, uz poziv državama zapadnog Balkana da riješe međusobne sporove kako ti sukobi ne bi bili prepreke za uključivanje u EU.
Izvjestilac EP za Srbiju poslanik Jelko Kacin izjavio je da bi Srbija zbog svoje veličine i strateškog položaja lako mogla da bude motor približavanja regiona zapadnog Balkana i dodao da zbog toga zvanični Beograd mora sistematično da se posveti neophodnim političkim i ekonomskim reformama.
On je tokom plenarnog zasjedanja Parlamenta rekao da je Srbija u posljednjih nekoliko mjeseci napredovala i ispunila niz obaveza iz mape puta za ukidanje viza i time pokazala sebi i Evropi da može mnogo više i bolje da ostvari, nego u prošlosti.
“Za ovaj uspjeh Srbija je zaslužila svo priznanje. Srbija ima skrivene potencijale koje mora aktivirati na svom putu ka EU u svoju sopstvenu korist, svojih susjeda, čitave regije i EU”, dodao je Kacin.
On je istakao da je potrebno uspješno okončati saradnju sa Haškim tribunalom, dodavši da je potrebno podići nivo političke kulture u Srbiji.
“Potrebni su transparentnost i aktivno traženje što šireg konsenzusa u javnosti, kao i prestanak podjele između vladajuće koalicije i opozicije po ključnim pitanjima. Sloboda i nezavisnost medija i prestanak manipulacije medijima je nezaobilazni preduslov bržeg napretka države”, zaključio je Kacin.
U dijelu Rezolucije koji govori o Srbiji navodi se da se “sa zadovoljstvom primjećuje napredak koji je ova zemlja načinila, a posebno u jednostranoj primjeni prelaznog sporazuma”.
Takođe se ističe da puna saradnja s Haškim sudom predstavlja suštinski uslov za napredak zemalja regiona ka članstvu u Uniji, uz poziv državama zapadnog Balkana da riješe međusobne sporove kako ti sukobi ne bi bili prepreke za uključivanje u EU