BANJALUKA , Cijene oglašavanja u službenim listovima u BiH su previsoke i nerealne i morale bi biti niže, tvrdi Željko Dragić, načelnik Odjeljenja u resoru za javna ulaganja Ministarstva finansija RS.
Pored toga, on smatra da bi onlajn izdanja trebalo da budu besplatna, kako bi se građani mogli informisati o propisima i zakonima.
On navodi da na primjer “Službeni list BiH” naplaćuje veoma visoke tarife za objavljivanje, a često se trude da tekst napišu na što više stranica, što dodatno poveća cijenu, s obzirom na to da se objavljivanje naplaćuje po stranici. Dragić navodi da konačna cijena iznosi i više od hiljadu maraka po objavljivanju obavještenja o dodjeli nekog ugovora.
“Uzmite da nekad bude poništen tender, pa dodajte tome troškove za objavljivanje zatvaranja tendera, ponavljanje tendera i ostalo. Kada sve saberete, to su zaista ogromni izdaci”, rekao je on.
Prema podacima koje su “Nezavisnim” dostavljeni iz “Službenog lista BiH”, proizilazi da cijena za jednu stranicu objavljenog teksta obavještenja o javnoj nabavci, dodjeli ugovora ili obavještenja o poništenju ugovora iznosi 270 KM bez PDV-a, odnosno ukupno 293 KM.
Prema objavljenom cjenovniku, cijena objavljivanja konkursa u “Službenom glasniku BiH”, “Službenim novinama FBiH” i “Službenim novinama Kantona Sarajevo”, iznosi za registraciju preduzeća 150 KM, upis u registar pravnih osoba iznosi sto maraka, registracija udruženja građana 80 maraka, smanjenje ili povećanje temeljnog kapitala, te licence 65 KM. Za dopunu djelatnosti potrebno je platiti 50 maraka, kao i za sudske oglase.
Takođe, prihodi za 2008. godinu “Službenog lista BiH” iznose 10,2 miliona KM, dok rashodi iznose 5,3 miliona maraka.
Iako zemlje u regionu i Evropi praktikuju da građani imaju besplatan pristup službenom glasniku svoje države, za onlajn pristup materijalima “Službenog lista BiH” potrebno je pretplatiti se u iznosu od 200 KM na godišnjem nivou.
Na primjer, “Narodne novine Hrvatske” omogućuju svakome besplatan pristup arhivi. Potrebno je samo ukucati broj “Narodnih novina” i godinu izdanja i sajt besplatno izlistava kompletan sadržaj. Slično je, na primjer, i u Njemačkoj, pa sadržaj “Bundesgesetzblatt” još od 1998. godine može da se čita potpuno besplatno.
Dragić je takođe mišljenja da bi pristup zakonima i ostalim aktima trebalo da bude dostupan građanima besplatno, jer je to u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama. U “Službenom listu BiH”, s druge strane, navode da se svi aktuelni propisi bez obzira na razinu, mogu pročitati besplatno na dijelu portala AKTUELNO.
Za klasično izdanje “Službenih novina Federacije BiH” potrebno je platiti 110 KM za period od šest mjeseci, dok “Službene novine Kantona Sarajevo”, na primjer, za pola godine pretplata iznosi 80 KM.
Na godišnjem nivou za “Službeni glasnik RS” treba platiti 351 KM. Ni na njihovoj stranici se zakoni i propisi ne mogu čitati besplatno, pa se za sve informacije treba obratiti institucijama koje su propise i zakone donijele, ili tražiti u arhivi za printano izdanje ako su na njega pretplaćeni.
U “Službenom glasniku RS” nam nisu mogli reći koliki su godišnji prihodi i da li planiraju ukinuti pretplatu na onlajn izdanje jer, kako su rekli, u toku je promjena direktora.
I Željko Ninković iz Centara civilnih inicijativa (CCI), koji za monitoring rada organa vlasti u BiH koristi materijale službenih glasila u BiH, smatra da bi pristup za građane trebao da bude besplatan.
“Mi smo prisiljeni pretplatiti se na službene listove kako bismo mogli doći do propisa. Tražili smo da nas oslobode plaćanja i pozivali smo se na Zakon o slobodi pristupa informacija, ali ništa nije pomoglo”, rekao je on.Nezavisne novine
Cijene u markama
• Registracija preduzeća – 150
• Upis u registar pravnih osoba – 100
• Udruženje građana – 80
• Smanjenje ili povećanje temeljnog kapitala, te licence – 65
• Dopunu djelatnosti – 50
• Sudski oglasi – 50
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.