BERLIN, Tokom preuzimanja kontrole kanadskog proizvođača automobilskih dijelova “Magna” nad njemačkim “Opelom” biće “bolnih” ukidanja radnih mjesta i vlada bi trebalo da prestane sa upotrebom javnih fondova kako bi ih spriječila, izjavio je danas evropski komesar za industriju i potpredsjednik Evropske komisije Ginter Ferhojgen.
Prema poslovnom planu, koji je objavio “Frankfurter algemajne cajtung” kanadska kompanija “Magna” priprema se da otpusti 11 000 radnika “Opela” širom Evrope, uključujući 4 000 u Njemačkoj.
“Magna” je najavila planove da zatvori postrojenje “Opela” u Antverpenu u Belgiji, gdje su za danas planirane demonstracije. Planirana su otpuštanja u Velikoj Britaniji i Španiji, ali je najavljeno da će ostati u pogonu sva četiri postrojenja u Njemačkoj.
Kritičari su napali prijedloge, ističući da “Magna” na račun drugih želi da očuva radna mjesta u Njemačkoj, jer je Berlin odobrio više milijardi evra garancija za zajam kao podršku dogovoru za otkup “Opela” od američkog “Dženeral motorsa”.
“Trebali bi da prestanemo sa stvaranjem utiska da se radna mjesta mogu sačuvati sa novcem evropskih poreskih obveznika. To nije tačno. Pitanje gubitka radnog mjesta gurnut je na drugu stranu”, rekao je Ferhojgen njemalkim medijima.
On je naglasio da se preuzimanje “Opela” i restruktuiranje evropske automobilske industrije “neće dogoditi bez otpuštanja i bolnih rezova”.
Američki proizvođač automobila “Dženeral motors” /Dži-Em/ saopštio je 10. septembra da je donesena odluka da će njemački “Opel” i sestrinska kompanija “Vokshol” biti prodati kanadskoj firmi za prizvodnju automobilskih dijelova “Magna”.
“Magna” ima finansijsku podršku ruske banke “Sberbank”.
“Opel” ima ukupno 54 500 radnika širom Evrope a 25 000 je zaposleno u Njemačkoj.
“Opelov” brend “Vokshol” ima 5 500 radnika u Velikoj Britaniji, uglavnom u postrojenjima u Lutonu i Elzmer portu.