BANJALUKA, Radnik jedne od najvećih banaka u RS kaže da ta banka svakog mjeseca pošalje više od hiljadu opomena klijentima koji kasne s uplatom rata za kredite koje su podigli, te da se na šaltere iste banke dnevno javlja i po deset-dvanaest žiranata koji su došli u situaciju da vraćaju kredit onoga za koga su garantovali.
Tačne podatke koliko je u RS i BiH prevarenih žiranata niko nema, niti banke žele da javno o tome govore, ali je LRC Kreditni biro iz Sarajeva pokrenuo projekat registracije prevarenih žiranata. Lejla Džananović, referent u LRC Kreditnom birou, kaže da je broj prevarenih žiranata u blagom padu, što ne znači da ih je manje, nego da se možda i ne prijavljuju.
– Tokom aprila, maja i juna ove godine, prijavilo nam se ukupno 510 ljudi koji vraćaju tuđe kredite. U januaru, februaru i martu obratilo nam se 496 ljudi, dok smo od novembra prošle godine do danas registrovali ukupno 1.656 prevarenih žiranata – navodi Džananovićeva.
Zamjenik direktora Nove banke a.d. Banja Luka, Slaviša Raković, kaže da su banke nekada bile fokusirane na rizik likvidnosti koji se definiše kao sposobnost banke da svakodnevno izvrši sve obaveze prema klijentima. Taj rizik i danas ima najveću važnost, a neposredno je povezan s upravljanjem kreditnim rizikom odnosno nivoom povrata kredita odobrenih klijentima banke. Ukoliko klijenti ne bi u dovoljnoj mjeri pravovremeno otplaćivali kreditnu obavezu banka, ne samo da bi imala poslovne gubitke, već ne bi mogla da odgovori zahtjevima klijenata za isplatu s njihovih vlastitih računa – objašnjava Raković.
Komercijalne banke imaju jasno utvrđene kriterijume i standarde koje daju dobre rezultate u procesu upravljanja, ne samo kreditnim rizikom, nego i operativnim i tržišnim rizikom. U Volksbank a.d. Banja Luka kažu da su njihovi standardi utemeljeni na procedurama VBI Grupacije i internim aktima.
– Komitenti naše banke, na prvom mjestu fizička lica, u 99 odsto slučajeva su u grupi kredita A kategorije, što znači da se radi o odgovornim i dosljednim licima koja svoje obaveze po pitanju kredita uredno izmiruju – rekla je Marina Marjanović, službenik za odnose s javnošću u Volksbank a.d. Banja Luka.
U NLB Razvojnoj banci navode da vrše individualnu analizu svakog kreditnog zahtjeva i njegovu ocjenu.
– Za pravna lica koristimo analizu finansijskih izvještaja i projekcije budućih novčanih tokova, odnosno sposobnosti tražioca kredita da generiše dovoljno novčanih sredstava da izmiri svoje obaveze. Pri tome se vodi računa o visini kredita, dužini kreditnog perioda i kreditnoj sposobnosti dužnika – rekla je portparol NLB Razvojne banke, Ljiljana Čičić.
Direktor Agencije za osiguranje RS, Slavica Injac, kaže da je bankarski sistem trenutno stabilan, a to znači su u Agenciji zadovljni njihovih radom.
– Bankarski sektor je trenutno bolji nego ikada, što znači da je stabilan u svim segmentima rada. To naravno ne znači da ne može biti bolji, uvijek se može unaprijediti – zaključuje Injac.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.