DAVOS, Ekonomski forum u Davosu obilježen je polemikom između bogatih i siromašnih zemalja o tome da li je vrijednost dolara i drugih ključnih valuta precijenjena ili potcijenjena, kako bi vlade razvijenih država mogle da manipulišu oporavkom svojih privreda.
Iz Vašingtona je i ranije stizao zahtev Pekingu da mora da podigne vrijednost juana. Američka vlada tvrdi da Kina vještački drži vrijednost juana na niskom nivou kako bi održala nisku vrijednost radne snage i dobre rezultate u spoljnoj trgovini.
Slično misle i vlade u još nekim državama, a australijski šef diplomatije Kevin Rud otvoreno je pozvao u Davosu kineske vlasti da koriguju vrijednost juana naviše.
Kina na to odgovara da bi podizanje vrijednosti juana u trenutku kada na
svjetskom tržištu rastu cijene hrane imalo negativnih posljedica po inflaciju u toj zemlji.
Istovremeno, i SAD i Velika Britanija i još neke razvijene zemlje dozvolile su finansijske intervencije centralnih banaka kako bi stimulisali razvoj svojih ekonomija.
S druge strana, ministri iz Njemačke i Francuske navode da vrijednost evra ne bi trebalo korigovati i ocjenjuju da je malo vjerovatno da će evropska valuta značajnije oscilirati.
“Mislim da će evro biti stabilan”, izjavio je njemački ministar finansija Volfgang Šojble.
Njegova francuska koleginica Kristin Lagard ocijenila je da je evrozona skrajnuta i pozvala da se ne “skraćuje” evrozona.
Lideri ekonomski slabije razvijenih zemalja, poput Tajlanda, ukazuju da se na svjetskoj sceni napravio vakuum koji je nastao kao rezultat neusaglašenih želja velikih igrača.
“Bez obzira šta svjetski lideri govorili, oni su i dalje veoma orijentisani na dešavanja kod kuće”, izjavio je predsjednik Tajlanda Abhisit Vedžaživa i podsjetio da je prošlo 10 godina od pregovora u Dohi a da još nije napravljen pomak u definisanju zajedničke strategije.
Njemačka kancelarka Angela Merkel i britanski premijer Dejvid Kameron
ipak smatraju da je postizanje dogovora na dohvat ruke.
“Mi smo bukvalno na nekoliko metara od cilja”, poručila je Merkelova.
S druge strane, među ekonomskim ekspertima i stručnjacima preovlađuje mišljenje da se do rješenja neće doći ove godine, prije svega zbog velikih razlika o ključnim pitanjima na relaciji Vašington-Peking.
Ukoliko bi se, međutim, rješenje za nagomilane ekonomske probleme prolongiralo za 2012. godinu, dogovor bi, smatraju ekonomisti, bio još manje vlerovatan jer je to izborna godina u Americi, prenose agencije.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši